U prvom dijelu konferencije predstavljen je AccessiblleEU, a govorilo se i o: pristupačnosti, dostupnosti i inkluzivnosti. Drugi dio odnosio se na svjesnost o pristupačnosti i izazovima na koje osobe s invaliditetom nailaze u izgrađenom okolišu.
“Osobama s invaliditetom ponekad samo jedna stepenica ili neki mali nagib mogu stvoriti nepristupačnost.”, istaknuo je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom. No, pridržavanje načela univerzalnog dizajna i osiguravanje razumne prilagodbe trebalo bi poboljšati tu situaciju. Stoga je Jurišić okupljene podsjetio na to koji su obvezni elementi pristupačnosti, a tiču se: svladavanja visinskih razlika, javnog prometa za osiguravanje neovisnog kretanja, te neovisnog življenja.
Mnogi će na prvu pomisliti da je težnja da osobe s invaliditetom neovisno žive i donose svakodnevne odluke na temelju vlastitih preferencija, a ne (ne)pristupačnosti, iluzija, no svaki napredak društva započinje na taj način. Po pitanju pristupačnosti i neovisnog življenja osobe s invaliditetom u Hrvatskoj nisu na početku, ali prostora za napredak svakako ima.

FOTO: Denis Marijon na konferenciji Pristupačnost izgrađene okoline u Hrvatskoj / Darijo Jurišić
Čini se da je pristupačni turizam područje u kojem je težnja za neovisnim življenjem osoba s invaliditetom u posljednje vrijeme posebno uzela maha, jer se u osiguravanju pristupačnog turizma primjenjuje načelo univerzalnosti i uključivosti, kako je naglasila Jelena Šobat iz Ministarstva turizma i sporta. Turizam zorno pokazuje da pristupačnost poboljšava kvalitetu turističke ponude, ne samo usmjerene osobama s invaliditetom, već i teže pokretnim osobama, kao i obiteljima s malom djecom. Navodeći kako je ovo poslovna prilika za turistički sektor, Šobat je dodala da osobe s invaliditetom kao turisti: troše više od prosječnih gostiju, najčešće putuju u pratnji, ostaju duže na jednoj destinaciji i jako često putuju izvan “špice” sezone. Dugoročno, pristupačni turizam je održivi turizam, koji je koristan za cijelo društvo.
Pristupačnost i mobilnost najčešći su izazovi s kojima se svakodnevno susreću osobe s invaliditetom. No, treba imati na umu da često male preinake i prilagodbe osobama s invaliditetom mogu omogućiti stvarnu uključenost u život zajednice. Zbog toga je, primjerice, na ovoj konferenciji bio osiguran prijevod na hrvatski znakovni jezik. Na konferenciji je kao izlagač sudjelovao i predsjednik Saveza SUMSI, Denis Marijon, koji je govorio o odgovornom dizajnu za sve.

FOTO: Održana vježba evakuacije/ Darijo Jurišić
Pred kraj programa održana je i pokazna vježba evakuacije iz Regionalnog centra kompetentnosti Ruđera Boškovića, u kojem je konferencija održana. Prijenos konferencije “Pristupačnost izgrađene okoline u Hrvatskoj – Od pravilnika do tehničkog propisa” bio je osiguran i putem live streama na YouTube kanalu.