28. Hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem

Početkom ovoga tjedna (27. i 28. studenoga) Zajednica osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH održala je 28. Hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem.

Na samom početku skupa, dosadašnjoj pravobraniteljici za osobe s invaliditetom, gospođi Anki Slonjšak uručena je posebna zahvalnica za “nesebičan angažman i dugogodišnji predani rad, kojim je dala izuzetan doprinos promicanju ljudskih prava, sprečavanju diskriminacije i unapređenju kvalitete življenja osoba s invaliditetom”. U svom govoru Slonjšak je zahvalila na potpori i suradnji koju je imala s medijima, kao i sa osobama s invaliditetom, savezima i udrugama. Izrazila je nadu da će se ta suradnja nastaviti i sa osobom koja bude izabrana za novog pravobranitelja. “Želim vam svima uspješan rad na korist djece s teškoćama u razvoju i da, u svemu što činite, uvijek imate na umu da svatko od nas (nažalost) može jednog dana biti osoba s invaliditetom. Nemojte zaboraviti da puno toga što se radi treba biti ipak na korist osoba s invaliditetom.”, zaključila je Anka Slonjšak.

Tijekom uvodnih govora skupa prisutnima se obratio i predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović. Predsjednik Milanović savjetovao je osobe s invaliditetom da budu, kako je rekao „uporne i dosadne“ u zagovaranju svojih prava. “Zakonodavne i financijske mjere pozdravljam, to je dobro, i želim da ostanu, da budu konstanta.”, istaknuo je predsjednik Milanović, koji je bio i pokrovitelj simpozija. Suorganizatori simpozija bili su: Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Govoreći o novim perspektivama unapređenja kvalitete života osoba s invaliditetom, gospođa Zvjezdana Bogdanović (iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike) navela je ključne segmente Zakona o osobnoj asistenciji, spomenuvši brzinu dobivanja licenci za pružatelje socijalnih usluga kao najaktualniji izazov s kojim se udruge susreću. Upozorila je da je “asistent u kući zbog korisnika (osobe s invaliditetom), kojem je usluga potrebna da bude uključen”. Dodala je da zbog toga osobni asistenti ne bi trebali biti kućne pomoćnice u kućanstvima gdje korisnik ne živi sam. Bogdanović je oprezno govorila o planiranom Zakonu o inkluzivnom dodatku, koji bi od iduće godine trebao objediniti četiri prava: osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za dijete u uvećanom iznosu (koji se ostvaruje temeljem oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta) te novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Bogdanović se nada kako će spomenuti zakon biti usvojen do kraja zimskog zasjedanja Sabora, kada bi trebali biti poznati svi detalji tog zakona.

Govoreći o novom Zakonu o povlasticama u prometu, Ivica Jujnović (iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture) naglasio je da je postupak ostvarivanja prava na povlastice u prometu za osobe s invaliditetom u potpunosti digitaliziran, a bit će vezan uz podatke iz Registra osoba s invaliditetom. Novost je pravo na oslobađanje plaćanja cestarine ako je osoba s invaliditetom u automobilu (ona ne mora biti vlasnik automobila, kao do sada). Kazna za zloporabu iskaznice osobe s invaliditetom iznosit će 300 do 1000 eura, uz oduzimanje iskaznice osobi s invaliditetom na period od 1 ili 2 godine.

Sudionici skupa slažu se da trebamo graditi društvo u kojem osobe s invaliditetom sudjeluju kao ravnopravni građani. Najavljeno je i uvođenje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom, čime će se smanjiti prepreke te poboljšati mobilnost osoba s invaliditetom. Zamjenik pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, istaknuo je da je cilj Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom doprinijeti tome da: ostvarivanje prava osoba s invaliditetom u Hrvatskoj bude uspješnije, da uklone prepreke koje postoje, a koje možda druge institucije ne znaju ili neće ukloniti, da pomognu u pravnom tumačenju propisa vezanih uz osobe s invaliditetom te da uključe osobe s invaliditetom u postupke donošenja odluka vezanih uz njihovu svakodnevicu.

Drugog dana simpozija fokus je bio na zdravom okolišu i zdravim uvjetima života te poticanju osoba s invaliditetom, posebice mladih, da se izbore za poštivanje njihovih prava. Tada će biti stvoreni preduvjeti da osobe s invaliditetom uistinu iskoriste svoj potencijal i svojim sposobnostima doprinesu društvu u kojem žive. Iako UN-ova Konvencija o pravima osoba s invaliditetom svojim sloganom naglašava da treba djelovati “O nama uvijek s nama”, da bi taj slogan uistinu postao realnost, osobe s invaliditetom također trebaju odabrati preuzimanje osobne odgovornosti u borbi za ukazivanje na izazove ostvarivanja njihovih prava te predlagati moguća rješenja.

Autorica: Ivona Šeparović*

*Napomena: Stavovi izneseni u tekstu osobni su stav autorice i ne odražavaju nužno stav Saveza SUMSI

Podijeli:

Ostale novosti

Radionica u Poreču u sklopu projekta Odmori OSI2

U sklopu projekta OdmoriOSI2, kojeg Savez SUMSI provodi drugu godinu za redom, a čiji je cilj promicanje turizma pristupačnog svima – s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom 4. ožujka posjetili smo Poreč.

Radionica u Pleternici

U utorak (11. ožujka) smo imali priliku održati interaktivnu radionicu s tematikom turizma i odmora za osobe s invaliditetom u Pleternici. Radionicu smo održali u Muzeju bećarca, i bome smo se bećarski educirali.

Skip to content