Na konferenciji su izlagali predsjednica Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih i studenata s invaliditetom „ZAMISLI“ Svjetlana Marijon, zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč-Knežević, zamjenica pročelnice Gradskog Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Marinka Bakula Anđelić, a svoja osobna iskustva iznijeli su studenti Laura Soče, Andrija Tabak i diplomirana novinarka Gordana Glibo.
Predsjednica Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih i studenata s invaliditetom „ZAMISLI“ ,Svjetlana Marijon posebno se zahvalila Gradu Zagrebu i Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom te istaknula kako vidi pozitivne promjene u odnosu na početak rada udruge Zamisli. Najviše ističe lakše kretanje užim centrom grada za osobe s invaliditetom, ali i pogoršavanje staza za šetanje zbog previsokih kolnika. Također je naglasila kako njezin suprug komunicira, u vezi ove teme, s Uredom za promet Grada Zagreba, ali ne dobiva konkretan odgovor. „Kada smo osnivali udrugu osobe s invaliditetom nisu mogle ući u tramvaj. ZET nema utvrđenu mjesečnu kartu za osobe s invaliditetom. Pohvaljujem ZOSI i njihov pravilnik koji je omogućio refundaciju troškova prijevoza“, zaključila je svoje izlaganje Svjetlana Marijon.
Zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Mira Pekeč-Knežević, zahvalila je Udruzi ZAMISLI na organizaciji ovog događaja i otvaranju ove teme. Istaknula je kako ćemo na ovoj konferenciji teško obraditi sve teme te kako je u Gradu Zagrebu veće i bolje razumijevanje za potrebe osoba s invaliditetom. Objasnila je i kako je Pravobraniteljica dala prijedlog za refundiranje troškova prijevoza od strane ZOSI-ja. Istaknula je i još jednu temu, a to je pristupačno stanovanje za osobe s invaliditetom, poglavito u privatnim stanovima.
Zamjenica pročelnice Gradskog Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Marinka Bakula Anđelić, ustvrdila je kako je većina toga zadana na državnoj razini, kroz zakone. Posebno je naglasila važnost javnog prijevoza, univerzalnog dizajna i razumne prilagodbe. Istaknula je kako u Gradu Zagrebu 1/3 od ukupnog socijalnog stambenog najma koriste osobe s invaliditetom s najtežim stupnjem invaliditeta.
Studentica protestantske teologije na „Sveučilištu Matija Svačić Ilirik“, Laura Soče, istaknula je kako bez osobne asistencije ne bi mogla obavljati svakodnevne životne potrebe kao ni studentske obveze. Osobna asistentica joj je i oči i uši.
Student politologije, na „Fakultetu političkih znanosti“, Andrija Tabak, rekao je kako koristi i osobnog i obrazovnog asistenta te kako mu zahvaljujući osobnom asistentu prijatelj može biti samo prijatelj. „’Zarazio’ sam se konferencijama. Putujem na sve konferencije. „
Diplomirana novinarka, Gordana Glibo, naglasila je kako je postepeno gubila vid i kako je išla u posebnu školu jer su tada pomagala bila puno manje dostupna nego danas. „Nisam nikad bila izuzeta iz nekog dijela nastavnog programa. Bila je bitna i moja participacija. Tvrdoglavo sam nastojala da mi treba što manje pomoći.“, izjavila je Gordana Glibo.
Godinama ističemo iste teme vezano uz osobe s invaliditetom, no nažalost promjene se događaju vrlo sporo, tako da je većini osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj neovisno življenje još uvijek samo san.
Autorica: Tena Žužić