Okrugli stol Digitalna pristupačnost od zakona do prakse

Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva (SDURDD) u srijedu, 22. rujna 2021. od 10:00 do 12:00, putem videokonferencijskog sustava Državne škole za javnu upravu održava drugi po redu virtualni okrugli stol pod nazivom "Digitalna pristupačnost od zakona do prakse".

SDURDD u suradnji s Povjerenikom za informiranje, krovnim nacionalnim organizacijama osoba s invaliditetom i Državnom školom za javnu upravu, organizira virtualni
okrugli stol o primjeni Zakona o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora (“Narodne novine”, broj 17/2019).
Cilj ovog okruglog stola jest predstaviti rezultate rada udruga, tijela javnog sektora i tijela zaduženih za provedbu i praćenje Zakona u području digitalne pristupačnosti i osigurati platformu za razmjenu iskustava, mišljenja i prijedloga za njezino unaprjeđenje koje će omogućiti veću uključivost hrvatskog društva.
Okrugli stol organizira se u okviru Konferencije o budućnosti Europe, a omogućit će hrvatskim građanima da podijele svoje ideje o digitalnoj pristupačnosti i pridonesu oblikovanju europske zajedničke budućnosti.
Dodatne informacije o ovom događaju možete dobiti slanjem upita na pristupacnost@rdd.hr, a svi prijavljeni će putem e-pošte zaprimiti poveznicu za pristup okruglom stolu.

PROGRAM

10:00 – 10:15 Pozdravni govor
• Bernard Gršić (državni tajnik, Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva)
• dr. sc. Zoran Pičuljan (Povjerenik za informiranje)
• Rudolf Vujević (ravnatelj, Državna škola za javnu upravu)
10:15 – 12:00 Panel rasprava (moderatorica: Svjetlana Marijon, udruga Zamisli)
• dr. sc. Tamara Horvat Klemen: Digitalna pristupačnost – što je novo u 2021. (Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva)
• Marko Kovačić: Primjena Zakona o pristupačnosti u tijelima javnog sektora (Ured povjerenika za informiranje)
• Alen Petričević: Mobilna aplikacija HRana (Ministarstvo poljoprivrede)
• Katarina Strunjak: Pristupačnost web stranica – stanje godinu dana nakon implementacije Zakona (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH)
• Bruno Tot: Digitalna pristupačnost u teoriji i praksi (Hrvatski savez slijepih)
• Zdravka Baštijan i Tea Domin: VRI – prevođenje na daljinu (Hrvatski savez gluhih i nagluhih)
• dr.sc. Marko Tadić, red. prof.: NLTP: National Language Technologies Portal — CEF projekt s dva hrvatska partnera (Filozofski fakultet, Zagreb)
• Petar Reić: Primjena digitalne pristupačnosti u praksi (Omoguru)

Prevoditelj na hrvatski znakovni jezik: Justina Zajc, Kristina Pavoković, Andrea Tršan (Hrvatski savez gluhih i nagluhih)

Napomena: moguće su dopune/izmjene programa.

 

Podijeli:

Ostale novosti

Komunikacijom do uključivanja i prilika za učenje

Govoriti o uključivanju nemoguće je bez da se progovori o iskustvima isključenosti: o nepostojanju preduvjeta za ravnopravno uključivanje, o psihološkoj barijeri zbog koje pojedinac sam ne želi učiniti prvi korak, o oklijevanju pojedinaca da prihvati nepoznatu situaciju i uključi se kada mu se za to ukaže prilika.

Hodalica – 12. lipnja 2025.

Ana Radović, mag. ing., doktorandica s FER-a. Razgovarali smo o primjeni univerzalnog dizajna za učenje te o razvijanju ozbiljnih igara, poput igre „Green Siesta“, kreirane u sklopu projekta „Play2Green“.

Prilagođeni smještaj za osobe s invaliditetom – inspiracija i vizija

U sklopu projekta „Odmori Osi 2“ u četvrtak (5. lipnja) bili smo i u Promajni, gdje smo u suradnji s građevinarom Nikom Čalom pregledali nacrte njegovog objekta koji je u izgradnji, i koji će biti potpuno prilagođen osobama s invaliditetom, te smo saslušali i prokomentirali njegovu ideju i viziju.

Skip to content