Puni naziv projekta je “Safe and Equal in EMErgencies – SEE ME”, a provodi se s partnerima iz Slovenije i Crne Gore. Projekt sufinancira Europska Komisija, u sklopu Mehanizma Unije za civilnu zaštitu. Projekt “SEE ME” obuhvaća tri modela primjene: izgradnju GIS sustava pomoću kojeg će žurne službe znati na kojim lokacijama žive osobe s invaliditetom, provođenje pilot programa obuke za spavašavatelje (sukladno procedurama navedenim u smjernicama), kao i izrada protokola koji omogućavaju uključivanje osoba s invaliditetom u aktivnosti prevencije i planiranja u sustavu civilne zaštite. Planira se i izrada materijala za osobe s invaliditetom, na temu samopomoći i reagiranja u izvanrednim situacijama.
Ciljevi panel rasprave su analiza najboljih praksi prikupljenih putem elektroničkog upitnika, rasprava u kojoj mjeri trenutne prakse zadovoljavaju potrebe osoba s invaliditetom te definiranje specifičnih potreba različitih vrsta invaliditeta u hitnim situacijama. Na panelu su sudjelovali predstavnici udruga osoba s invaliditetom i predstavnici žurnih službi. Panel rasprava održana u utorak (18. listopada) bila je podijeljena u tri dijela, prema vrstama invaliditeta sudionika.
Tijekom panel rasprava zaključeno je da se kod osoba s invaliditetom u kriznim situacijama, javlja panika i osjećaj dezorijentiranosti jače nego kod ostalih. Kao najveći izazovi trenutno su detektirani needuciranost i otežana komunikacija predstavnika žurnih službi i osoba s invaliditetom. Predloženo je da se dodatno educira i jednu i drugu spomenutu skupinu. Potrebno je planirati unaprijed, kad god je to moguće, kako bi i osobe s invaliditetom bile upućene u to kako će im spašavatelji pomagati. Nužno je provoditi pokazne vježbe sa osoba s različitim vrstama invaliditeta.
Osim što smjernice za osobe s invaliditetom trebaju biti prilagođene osobama s različitim vrstama invaliditeta, potrebno je također podizati svijest javnosti i educirati i sve ostale građane. “Jako smo zadovoljni kako su prošli paneli, proširili smo sliku koju smo dobili kroz prikupljene upitnike i nadamo se daljnjoj suradnji s udrugama i s žurnim službama kako bismo što kvalitetnije pripremili Smjernice.”, istaknula je gospođa Marijana Berket, voditeljica projekta “SEE ME”. Očekuje se da će smjernice biti objavljene u siječnju iduće godine.
To će omogućiti pravovremene i kvalitetne reakcije kod općih katastrofa, kao i kod individualnih nesreća. Smjernice za postupanje i pokazna vježba u okviru projekta SEE ME pomoći da osobe s invaliditetom postanu sigurni i jednaki u kriznim situacijama. Pandemija i potresi potaknuli su sve nas da razmišljamo o tome, stoga je sada prava prilika za konkretno djelovanje.
Autorica: Ivona Šeparović