Podrškom poslodavcima i prilagodbom radnog procesa do većeg zapošljavanja osoba s invaliditetom

Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI danas je u prostorijama Wespa Spaces održao okrugli stol o zapošljavanju i samozapošljavanju osoba s invaliditetom.

Okrugli stol dio je trogodišnjeg programa “Zajedno kroz izazove2”, čiji je cilj ostvariti veću zaposlenost i samozaposlenost osoba s invaliditetom na otvorenom i konkurentnom tržištu rada te stvoriti bolju sliku u ostvarenju integracije i inkluzije osoba s invaliditetom, s naglaskom na ostvarenje radnih mjesta. U program se ove godine uključilo 14 osoba s invaliditetom.

Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, istaknuo je da, osim arhitektonskih, postoje i informacijske zapreke koje koče osobe s invaliditetom. “Kao društvo nismo dovoljno prepoznali preostalu radnu sposobnost.”, naglasio je Jurišić dodavši da osobe s invaliditetom pravo na razumnu prilagodbu imaju već za selekcijski postupak. Poslodavci koji već imaju zaposlenu osobu s invaliditetom lakše se odlučuju ponovno zaposliti osobe s invaliditetom, za koje poslodavci kažu da su im lojalniji od drugih radnika.

Željko Skelin iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom predstavio je poticaje i mjere za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb kaže da je potrebna podrška poslodavcima. “Moramo pripremiti poslodavca i korisnika, da bi zaposlenje osobe s invaliditetom bilo održivo.”, rekao je Sobota, napomenuvši da, ako osoba s invaliditetom radi na prilagođenom radnom mjestu, ona može ravnopravno sudjelovati u radu.

Govoreći o najčešćim brigama poslodavaca prilikom promišljanja o zapošljavanju osoba s invaliditetom, prof. dr. sc. Kristina Urbanc sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, podijelila je konkretna pitanja koja muče poslodavce: “Je li u redu pitati ‘što vam treba’?”; “Što ako ja (kao poslodavac) imam dojam da prilagodba baš i nije najbolja, a osoba tvrdi da mu je baš to u redu?”; “Bojim se da me ne preplavi sažaljenje i da će se to na meni vidjeti?!”; “Jesam li kao pretpostavljeni (ili kao poslodavac) pružio točne i pravovremene informacije? Trebam li provjeriti kako ih je osoba razumjela?”. “Brige poslodavaca su uvijek – balans između podrške i izazova.”, zaključuje prof.dr.sc. Urbanc, i dodala da je to proces u kojem poslodavac treba imati podršku.

Ivan Tominac i Maja Krištafor su na primjeru projekta Validni prikazali kako je komunikacija ključna za oblikovanje medijskog narativa o osobama s invaliditetom. Osim što su četvero osoba s invaliditetom otvorili prostor da se predstave kako sami žele (spominjući invaliditet kako i koliko sami odaberu), Tominac i Krištafor upotrijebili su nekoliko primjera osoba koje nemaju invaliditet te ih prikazali naglašavajući pojedinosti poput “ima dvije noge”, tim zaokretom pokazujući koliko je bespotrebno naglašavati invaliditet, kako to mediji i društvo ponekad čine. Da invaliditet ne mora biti presudna prepreka pokazuje primjer obrta Slovin d.o.o., čija je vlasnica Snježana Čop govorila o procesu ekološke proizvodnje tjestenine koju vodi njezin sin Petar, osoba s poremećajem iz spektra autizma. Petrova tjestenina prodaje se diljem Hrvatske i primjer je inovativnosti i inkluzije, kojih će nadamo se, biti sve više.

FOTO: Roman Baštijan tijekom izlaganja

Roman Baštijan, stručni suradnik programa, istaknuo je da je druga godina provedbe programa “Zajedno kroz izazove2″ potvrdila su da osobe s invaliditetom mogu i žele biti aktivni sudionici tržišta rada, no ključno je stvaranje podržavajućeg sustava, uklanjanje barijera i ustrajno zalaganje svih dionika.” Kao završna poruka istaknuta je potreba širenja ovog programa na način da će se osnovati tim koji će razvijati suradnje s tvrtkama te za njihove predstavnike održavati radionice na ovu temu, a čiji će konačni cilj biti što veća zapošljivost osoba s invaliditetom.

Aktivnostima programa “Zajedno kroz izazove2” želi se informirati i motivirati osobe s invaliditetom i poslodavce kako bi se povećalo(samo)zapošljavanje ove populacije te smanjio broj poslodavaca koji trenutno plaćaju novčane naknade jer nemaju dovoljan broj zaposlenih osoba s invaliditetom. Program “Zajedno kroz izazove2” provodi Savez SUMSI, u partnerstvu sa: Centrom za profesionalnu rehabilitaciju “Zagreb”, Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Studijskim centrom socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Udrugom Liberato i Udrugom Radio Student. Spomenuti trogodišnji program financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Podijeli:

Ostale novosti

Komunikacijom do uključivanja i prilika za učenje

Govoriti o uključivanju nemoguće je bez da se progovori o iskustvima isključenosti: o nepostojanju preduvjeta za ravnopravno uključivanje, o psihološkoj barijeri zbog koje pojedinac sam ne želi učiniti prvi korak, o oklijevanju pojedinaca da prihvati nepoznatu situaciju i uključi se kada mu se za to ukaže prilika.

Hodalica – 12. lipnja 2025.

Ana Radović, mag. ing., doktorandica s FER-a. Razgovarali smo o primjeni univerzalnog dizajna za učenje te o razvijanju ozbiljnih igara, poput igre „Green Siesta“, kreirane u sklopu projekta „Play2Green“.

Prilagođeni smještaj za osobe s invaliditetom – inspiracija i vizija

U sklopu projekta „Odmori Osi 2“ u četvrtak (5. lipnja) bili smo i u Promajni, gdje smo u suradnji s građevinarom Nikom Čalom pregledali nacrte njegovog objekta koji je u izgradnji, i koji će biti potpuno prilagođen osobama s invaliditetom, te smo saslušali i prokomentirali njegovu ideju i viziju.

Skip to content