Poštivanje prava osoba s invaliditetom

Čileanska aktivistica za ljudska prava i posebna izaslanica UN-a za osobe s invaliditetom i pristupačnost, gđa Maria Soledad Cisternas Reyes, održala je predavanje u Veleposlanstvu Republike Čile u Hrvatskoj.

Tema predavanja na Tuškancu bila su prava osoba s invaliditetom, s posebnim naglaskom na pravo na pristupačnost, pravo na majčinstvo i pravo na pravnu zaštitu. Gđa Cisternas Reyes u svom obraćanju je naglasila: “Razlika između 19.st. u odnosu na 21. stoljeće jest u promjeni modela kroz koji gledamo osobe s invaliditetom. U 19. st. taj model je bio “karitativni”, odnosno “humanitarni”. U ovom modelu nije bilo bitno sudjelovanje, niti odluke samih osoba s invaliditetom. Novi model (u 21. stoljeću) jest “model ljudskih prava osoba s invaliditetom”.

Prvi element u tome je vrsta oštećenja koju osoba ima, a drugi, koji je vrlo važan jest suočavanje same osobe sa različitim preprekama. Ta interakcija s preprekama stvara činjenice sa aspekta ljudskih prava, vezane uz ograničenja koja sprječavaju osobu s invaliditetom da potpuno i efikasno sudjeluje u društvu.”, zaključila je gđa Cisternas Reyes.

Posebna izaslanica UN-a za osobe s invaliditetom i pristupačnost istaknula je važnost primjene odredbi UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, kako bi osobe s invaliditetom živjele neovisno i bile u potpunosti uključene u društvo, bez obzira na vrstu i stupanj invaliditeta koji pojedinac ima. To je u skladu i sa UN-ovim ciljem br. 11 održivog razvoja: učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim. Za to je ključna primjena načela univerzalnog dizajna, koja podrazumijeva da je ono što je javno i/ili namijenjeno javnoj upotrebi – svima dostupno.

Pravo na majčinstvo, kada su u pitanju osobe s invaliditetom, podrazumijeva da bi majke s invaliditetom trebale imati pruženu podršku koja je razmjerna potrebama, kako bi majčinstvo mogle ostvariti i u njemu sudjelovati onako kako uistinu žele. Kada je u pitanju pravna zaštita (i odgovarajuća podrška), osobe s invaliditetom imaju pravo doći na sud u pratnji osobe od povjerenja, no trenutno postoje izazovi po pitanju poštivanja prava osoba kojima je oduzeta pravna sposobnost.

Gđa Maria Soledad Cisternas Reyes opisala je i situaciju oko promicanja prava osoba s invaliditetom u Čileu, gdje je civilno društvo pokrenulo inicijativu koja uzima u obzir i osobe s invaliditetom. Kao preporuku, čileanska aktivistica za prava osoba s invaliditetom navela je važnost uključivanja javnih osoba u promicanje prava osoba s invaliditetom, kako bi javnosti prenosili ključne poruke. Gđa Cisternas Reyes dodala je da se u Čileu organiziraju seminari koje podržava sudbena vlast. “Novinari i vlasnici medija pozivaju se na seminare na kojima se govori upravo o pravima osoba s invaliditetom, a kako te događaje podupire sudbena vlast, oni imaju veću snagu.”, naglasila je gđa Cisternas Reyes.

Na posljetku je kao dobru strategiju promicanja prava osoba s invaliditetom navela osvještavanje saborskih zastupnika o temama važnima za osobe s invaliditetom, kako bi oni mogli u Saboru progovoriti o toj temi. Još jedno predavanje, gđa Maria Soledad Cisternas Reyes održat će u četvrtak (19. listopada) u zgradi Sveučilišta u Zagrebu, tada na temu “Inkluzivno obrazovanje za osobe s invaliditetom: izazovi za obrazovni sustav”.

Autorica: Ivona Šeparović

Podijeli:

Ostale novosti

Radionica u Poreču u sklopu projekta Odmori OSI2

U sklopu projekta OdmoriOSI2, kojeg Savez SUMSI provodi drugu godinu za redom, a čiji je cilj promicanje turizma pristupačnog svima – s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom 4. ožujka posjetili smo Poreč.

Radionica u Pleternici

U utorak (11. ožujka) smo imali priliku održati interaktivnu radionicu s tematikom turizma i odmora za osobe s invaliditetom u Pleternici. Radionicu smo održali u Muzeju bećarca, i bome smo se bećarski educirali.

Skip to content