Slažu se s time svi prisutni na današnjem predstavljanju rezultata istraživanja i publikacije “Seksualnost i osobe s invaliditetom”, autora izv. prof. dr. sc. Marka Buljevca. Riječ je o istraživanju čiji je cilj bio propitivanje kako na svoju seksualnost gledaju same osobe s invaliditetom, a kako društvo i stručnjaci koji rade sa osobama s invaliditetom. “Mnoge osobe s invaliditetom imaju poprilično problema, zato što svako pitanje koje dotiče njihovu seksualnost je osporavano primarno od članova obitelji i roditelja, ali to se osporavanje prenosi i na širi društveni kontekst.”, naglasila je gospođa Mira Pekeč Knežević, zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.
Istraživanje je inicirao Ured pravobranitelja za osobe s invaliditetom, a u istraživanju je sudjelovalo 118 osoba s invaliditetom. Predstavljanje rezultata održano je u Knjižnici Bogdana Ogrizovića. Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, gospođa Anka Slonjšak, istaknula je da su se kao ured u praksi susreli sa situacijama u kojima su roditelji osoba s invaliditetom govorili su da je pitanje seksualnosti osoba s invaliditetom nezdravo, ili nešto što je neprirodno ili da može uzrokovati pogoršanje zdravstvenog stanja.
Prof.dr.sc. Kristina Urbanc sa Pravnog fakulteta, Studijskog centra socijalnog rada, kao recenzentica publikacije istaknula je da autor “zastupa seksualnost kao temeljno pravo svake osobe i kao sastavni dio identiteta svake osobe koji nije manje važan zato što je riječ o osobi s invaliditetom. Ono je najčešće osporavano pravo i svrha ovog istraživanja je da ga učini vidljivim i da glas onima koji ne mogu tu dati svoj glas.” Zbog predrasuda s kojima se susreću, veliki broj osoba s invaliditetom ne realizira svoje pravo na seksualnost onako kako želi.
Autor istraživanja, koristeći se konkretnim nalazima samog istraživanja, naveo je da osobe s invaliditetom o seksualnosti žele razgovarati sa bliskim osobama, dok stručnjaci smatraju da bi osobe s invaliditetom o pitanjima vezanima uz seksualnost trebale razgovarati – sa stručnjacima. Nerazumijevanje seksualnosti osoba s invaliditetom, postoji potreba educiranja osoblja, osporavanje seksualnosti osoba s invaliditetom, nerazumijevanje roditelja/skrbnika/udomitelja da osobe s invaliditetom imaju potrebu za seksualnošću, nemogućnost ostvarivanja partnerskih te nedostatak intimnosti i diskrecije, samo su neki od problema vezani uz seksualnost osoba s invaliditetom, a koje su naveli ispitanici.
“Osobe s invaliditetom su u većini slučajeva uključene u seksualnu aktivnost te imaju pravo realizirati i nerealizirati svoju seksualnost. Seksualnost je dio života osoba s invaliditetom. Rezultati pokazuju da nesigurnost, strah, manjak samopouzdanja i samopoštovanja postoje kod dijela osoba s invaliditetom. Najčešće povratne informacije iz okoline uključuju negativne komentare, različite predrasude, diskriminatorna ponašanja i stigmatizirajuća uvjerenja.”, zaključio je među ostalim izv. prof. dr. sc. Marko Buljevac na kraju predstavljanja publikacije “Seksualnost i osobe s invaliditetom”.
Autorica: Ivona Šeparović