Govoreći o trenutnom stanju pristupačnosti osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak, istaknula je kako joj je u pripremi dokumenata o pristupačnosti osobama s invaliditetom skrenuta pažnja na pristupačnost kulturnih i sportskih sadržaja, banaka, kolodvora… Istaknula je da je pristupačnost osnovni preduvjet da bi se osobe s invaliditetom aktivno uključile u život. Podsjetila je da je Republika Hrvatska ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, koja je za osobe s invaliditetom osnovni dokument te posebno naglasila članke u Konvenciji koji se odnose na suzbijanje diskriminacije i pristupačnost. Slonjšak napominje da bismo kao društvo trebali činiti više u ostvarivanju prava na pristupačnost osobama s invaliditetom te kako je potrebno informirati osobe s invaliditetom, udruge i donositelje odluka.
Dopredsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH-a), Marica Mirić, naglasila je kako je najvažnije osigurati neovisnost osoba s invaliditetom te potrebno usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s europskim. Izvršni direktor SOIH-a, Ratmir Džanić, iznio je usporedbu hrvatskog i europskog Zakona o pristupačnosti osobama s invaliditetom te iznio prijedloge za moguća poboljšanja. Po mišljenju saborske zastupnice Urše Raukar-Gamulin, problem je nedovoljna pristupačnost osobama s invaliditetom.
U raspravi je predloženo da je potrebno napraviti daleko više na pristupačnosti plaža osobama s invaliditetom kako bi se poboljšala pristupačnost osobama s invaliditetom na čitavom obalnom području, a tako i poboljšala turistička slika Hrvatske. Ukazano je i na potrebu tehničkog pregleda svih objekata potrebnih za neovisno življenje osoba s invaliditetom, kao i promjene visine kolnika sa 15 cm na 3 cm, ali i rušenje svih postojećih rampi koje ne zadovoljavaju standarde.
Autorica: Tena Žužić