Na treningu je istaknuto da je u Grčkoj nedavno pokrenut Europski forum za mlade osobe s invaliditetom na kojem je uspostavljena mreža za neovisno življenje, samoodređenje i samopredstavljanje koja potiče deinstitucionalizaciju i mogućnost izbora osoba s invaliditetom kao i kontrolu vlastitog života.
Neovisno življenje uključuje i pravo na osobnog asistenta, tehnička pomagala te zatvaranje sadašnjih institucija poput domova za osobe s invaliditetom, domova za nezbrinutu djecu i sl. u suradnji s EU kako bi osigurali neovisno življenje osoba s invaliditetom.
Istaknuto je kako je neovisno življenje ljudsko pravo, a drugi alati (prava iz Općeg komentara 5.) su jedini pravi način za osobe s invaliditetom da budu jednake kao i svi ostali. Objašnjeno je da se, kako bi ostvarili navedeno ljudsko pravo, OSI mogu pozvati na članak 19. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koja je ratificirana u RH, ali se ono ne primjenjuje. Neovisno življenje uključuje pravo osoba s invaliditetom da samostalno izabiru gdje će i kako živjeti. Sudionici su upućeni da pročitaju Opći komentar 5 – dokument na 18 stranica koji opisuje neovisno življenje, a u njemu su najvažniji članci: članak 16 paragraf c) i članak 19. Istaknuti su primjeri dobre prakse: Švedska, Slovenija, Francuska i Norveška.
Na treningu je sudjelovala Tena Žužić.