Na webinaru je sudjelovala i gospođa Ana Peláez, dopredsjednica UN-ova Odbora za eliminaciju diskriminacije prema ženama. Peláez je opisala da žene s invaliditetom često nemaju pristup informacijama koje su im potrebne, a niti dovoljno razvijene digitalne vještine, zbog čega im je otežano zapošljavanje. Ženama s invaliditetom također je često uskraćeno obrazovanje, ali i pravovremene zdravstvene usluge.
Sve ovo još je više došlo do izražaja na početku pandemije. Tada se nije dovoljno vodilo računa o tome da osobe s invaliditetom, a posebno osobe s oštećenjima sluha i/ili vida dobiju sve potrebne informacije. Komunikaciju im od tada dodatno otežava činjenica da je uvedeno obvezno nošenje maski. Peláez je istaknula da je u vrijeme pandemije posebno važno uzeti u obzir potrebe svih djevojaka i žena s invaliditetom te ništa ne odlučivati bez njih.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, gospođa Anka Slonjšak, istaknula je da društvo na žene s invaliditetom i dalje gleda kroz prizmu invaliditeta. Dodala je da su u 2020. godini (a i danas) pandemija koronavirusa i potres pokazali sve nedostatke sustava, nedostatak podrške i probleme mentalnog zdravlja.
Kao posebne izazove Slonjšak je navela: prijenos informacija (posebno osobama s oštećenjima sluha i/ili vida), ograničavanje kretanja i zabranu posjeta (osobama koje žive u institucijama) te otežan pristup zdravstvenim uslugama osobama s invaliditetom. Predsjednica Mreže žena s invaliditetom, gospođa Gordana Jurčević, naglasila je da Mreža provodi online radionice osnaživanja na kojima žene s invaliditetom razgovaraju i uče o tome na koji način se u lokalnoj zajednici zalagati za njihova prava.
U ime Saveza SUMSI na webinaru “Položaj žena s invaliditetom i COVID-19” su sudjelovale: Sandra Novak, Tena Žužić i Ivona Šeparović.