“Zajednički javni prostor – dizajn za pristupačnu mobilnost”

Bez obzira na to kakav je put do zajedničkih javnih prostora koji su pristupačni za sve, svaki pojedinac u svakom trenutku mora moći biti gdje želi.

Dizajn za pristupačnu mobilnost često djeluje kao nešto što je komplicirano za izvesti, no ne mora biti tako. Iako Pravilnik o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti nalaže da javni prostori trebaju biti izgrađeni na način da su pristupačni svima, često tome nije tako.

Oko ovih su se tvrdnji brzo složili svi sudionici konferencije “Zajednički javni prostor – dizajn za pristupačnu mobilnost” koja se danas održala u Tehničkom muzeju “Nikola Tesla”. Konferenciju su organizirali Konzorcij AccessibleEU i Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH). Detaljan program konferencije možete pronaći na POVEZNICI. Pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, prikazao je pozitivne primjere pristupačnih javnih prostora, pa upozorio na problem da za prekršitelje spomenutog pravilnika ne postoje sankcije. Sankcije za prekršitelje pravilnika o pristupačnosti postoje, primjerice, u Finskoj, rekao je Ljubomir Miščević, Nacionalni stručnjak za pristupačnost iz konzorcija AccessibleEU.

Gradovima je lakše održavati prostore koji su pristupačni, ali osobe s invaliditetom često nailaze na različite prostorne prepreke. “S današnjom tehnologijom nema razloga da nešto nije prilagođeno po principu univerzalnog dizajna. Ako je nešto javno, a priori bi trebalo biti pristupačno svima.”, istaknuo je Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI. Da (ne)pristupačnost podrazumijeva mnoge segmente koje i o(ne)mogućavaju inkluziju u svakom području društvenog života u svom je izlaganju prikazala Dijana Vincek, predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih. Naglasila je da je prijevoz često nepristupačan gluhim i nagluhim osobama, zato što ne mogu dobiti govornu informaciju u stvarnom vremenu. Rješenja su: svjetlosna signalizacija video i tekstualne upute, no rijetko je prijevoz odgovarajuće pristupačan u ovom smislu.

A stvarno vrijeme i zajednički prostor za odmor i uživanje traže i turisti s invaliditetom. Da oni nisu skupina turista za koje treba posebno nešto napraviti, podsjetio je Siniša Kekić, vlasnik obrta za turizam i poslovne usluge “Travabled”. Kekić je ovo potkrijepio podatkom da 40% svjetske populacije u nekom trenutku ima potrebu za pristupačnošću. Stoga, čini se da dizajn pristupačnih javnih prostora sve više postaje pitanje osiguravanja vlastitog prostora za svakog pojedinca koji se nalazi u nekom zajedničkom prostoru.

Siniša Kekić i Ljubomir Miščević tijekom konferencije

FOTO: Siniša Kekić i Ljubomir Miščević tijekom konferencije

Podijeli:

Ostale novosti

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Hodalica – 6. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Ivan Budak, član Udruge “Put u život – PUŽ”. Razgovarali smo o podcastu “Two Wheelchairs, two walking friends” i ostalim aktivnostima tijekom 30 godina djelovanja udruge PUŽ.

Skip to content