Upravo zato odlučili smo izdvojiti deset stvari koje osobe s invaliditetom trebaju znati prije prvog zaposlenja, uz napomenu da se prvih sedam odnosi na sve zaposlenike, a zadnja tri samo na zaposlenike koji su osobe s invaliditetom. Evo popisa:
1. Svaki početak je težak – ovaj je vjerojatno teži nego što mislite, ali s vremenom ćete se naviknuti na nove okolnosti.
2. Potrebno je vrijeme za “uigravanje” s kolegama – prilagodba na novu okolinu zahtijeva vrijeme i toleranciju, stoga ne budite (pre)strogi, niti prema drugima, niti prema sebi.
3. Moći ćete iskoristiti znanja za koja niste mislili da će Vam trebati za posao – ova fleksibilnost snalaženja u najrazličitijim životnim situacijama, pomoći će da pokažete svoje sposobnosti, ali i da se brže povežete s kolegama.
4. Trebate puno učiti – usvajanje novih znanja je proces koji nikada ne bi trebao prestati, a pogotovo ne sa završetkom formalnog obrazovanja.
5. Trebate biti proaktivni – ali, sa razumnom mjerom. Okolina će cijeniti želju da nešto poduzmete, no pretjerana samostalnost u radu ponekad može djelovati kao buntovnost. Rješenje: tražite savjete od kolega i konzultirajte se sa nadređenima.
6. U redu je ne razumjeti stvari – ponekad jednostavno samo treba izvršavati zadatke.
7. U redu je potražiti pomoć – ali, sa razumnom mjerom: ne prečesto i ne zato što nam se nešto ne da napraviti. Potražite pomoć onda kada je uistinu trebate i onda kada ste je spremni primiti.
8. Ljudi koji Vas ne poznaju, postavljat će puno pitanja – zato će pitanja o invaliditetu biti tek nekolicina od mnogih. Strpljivo odgovarajte na pitanja, ali i odvažno postavite granice. Ako to ne učinite na početku, kasnije će izgradnja odnosa postati puno kompliciranija.
9. Poslodavac ima pravo na subvenciju plaće osobi s invaliditetom i/ili dobivanje sredstava potrebnih za prilagodbu radnog mjesta – poticaji Zavoda za vještačenje profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom olakšavaju zapošljavanje osoba s invaliditetom i korištenje njihovog punog potencijala na radnom mjestu.
10. Pronađite načine, a ne izlike – osim “službene” prilagodbe, radni odnos zahtijeva svakodnevnu prilagodbu zaposlene osobe s invaliditetom kako bi što kvalitetnije obavljala svoj posao. Pritom je izuzetno važno da osobe s invaliditetom realno istaknu svoje vještine, sposobnosti i ograničenja, već na razgovoru za posao. Kada postane zaposlena, osoba s invaliditetom ima pravo i odgovornost iskoristiti priliku i dokazati se na najbolji mogući način. Grešaka će također biti, ali i tada treba preuzeti odgovornost i tražiti rješenja.
Autorica: Ivona Šeparović*
*Napomena: Stavovi izneseni u tekstu osobni su stav autorice i ne odražavaju nužno stav Saveza SUMSI