25 godina Udruge za sindrom Down Zagreb

Udruga za sindrom Down Zagreb jučer je proslavila 25 godina djelovanja, svečanošću čija je glavna tema bilo zdravlje osoba sa sindromom Down.

“Osobe sa sindromom Down mogu jako puno, ali trebamo im dati priliku.”, istaknula je na Dinka Vuković, predsjednica Hrvatske zajednice za sindrom Down. Na svečanosti je prikazan kratak video uradak Brune Rašića o četvrt stoljeća djelovanja Udruge za sindrom Down Zagreb. Kroz aktivnosti u poludnevnom boravku, udruga potiče članove koji su osobe sa sindromom Down na kreativno stvaralaštvo te im pomaže u opismenjavanju, osamostaljivanju i zapošljavanju. Udruga trenutno okuplja 311 obitelji, a predsjednica Natalija Belošević rekla je da bi voljela da udruga dobije podružnicu u istočnom dijelu grada, kako bi bili bliže članovima koji žive u tom dijelu grada.

Za zdravlje osoba sa sindromom Down bitna je rana intervencija, rekla je dr. sc. Sanda Huljev Frković, dr. med. te dodala da ta zdravstva skrb mora početi prenatalno radi uočavanja anomalije srca i sl. Ističe da je važno roditeljima o njihovoj djeci sa sindromom Down objasniti: kakvu prirođenu srčanu grešku imaju; koji su strukturni poremećaji probavnog sustava te kakva se neurološka odstupanja mogu očekivati. Od pretraga je stoga posebno važno što ranije obaviti pregled kod kardiologa i kariotipizaciju. Dr. sc. Huljev Frković, dr. med. navela je podatak da 50- 70% osoba razvija Alzheimerovu bolest prije 60. godine života. O tome je u zadnjem izlaganju detaljno govorio Huntington Potter, PhD.

Dean Nižetić, M.D., Ph.D. u svom se izlaganju osim na razvoj Alzheimerove bolesti, osvrnuo i na biološko starenje. Rekao je da su to procesi koji se kontinuirano događaju i na njih se može puno utjecati. Osobe sa sindromom Down imaju puno manje neurona koji se prebrzo račvaju, odnosno dolazi do ubrzanog starenja neurona. Zbog toga su osobe sa sindromom Down u prosjeku 19 godina starije od svojih vršnjaka iz tipične populacije. Govoreći o važnosti i korištenju suplemenata, Marina Marušić Fojs, mag. pharm istaknula je nekoliko korisnih suplemenata, poput magnezija i kurkumina te polifenola (iz zelenog čaja). Marušić upozorava da je jako važna edukacija roditelja i stručnjaka, kako uzimanje suplemenata ne bi naštetilo zdravlju osobe sa sindromom Down nanijelo štetu.

Ortoped Stjepan Ćurić, dr. med. naveo je ortopedske probleme s kojima se susreću osobe sa sindromom Down, poput: slabosti ligamenata, hipotonija, ravnih stopala, skolioze, češće displazije kuka… Preporuča multidisciplinarni pristup uz uzimanje suplemenata. Stomatologinja Dina Bursać, dr. med. dent govorila je o zdravlju zubi i desni kod osoba sa sindromom Down. Navodi da je kod njih smanjena širina gornje čeljusti, zato donja čeljust izgleda široko. Zbog smanjenog volumena čeljusti, jezik izgleda velik. Sve ove specifičnosti uzrokuju da osobe sa sindromom Down rjeđe imaju karijes, ali također su kod njih bolesti zubnog mesa češće nego kod ostalih.

Govoreći o seksualnosti osoba sa sindromom Down, Danijel Bursać, dr. med. istaknuo je da su fizičke, hormonalne i psihičke promjene u pubertetu iste kao i kod njihovih vršnjaka, ali su potrebe drugačije. Osobe sa sindromom Down su puno emotivnije, jer imaju izražen osjećaj naklonosti i bliskosti. Emotivnost je u literarnom dijelu konferencije pokazala je i djevojčica Tea, koja je s velikim užitkom pročitala slikovnicu koju su kroz projekt “Neka cijeli ovaj svijet” izradila djeca sa sindromom Down.

Podijeli:

Ostale novosti

Skip to content