Dijalog o politikama za mlade s povjerenicom Dubravkom Šuica

Fokus dijaloga bio je na demografiji, okupljajući mlade iz članica EU kao i Mediteranskih zemalja s tri teme: pravo na ostanak, zapošljavanje, prihodi i bogatstvo te priuštivo stanovanje.

Dijalog o politikama za mlade s Dubravkom Šuica, povjerenicom za Mediteran i demografiju, održan je 7. ožujka u Predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj (Kuća Europe u Zagrebu). Prije samog dijaloga, događaj su otvorile uvodnim pozdravima i riječima Zrinka Ujević, voditeljica predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, povjerenica Dubravka Šuica te državna tajnica za demografiju i mlade Republike Hrvatske, Željka Josić.

Pravo na ostanak odnosi se na izazove dobrovoljnog ostanka u svom rodnom gradu, bez potrebe za selidbom u druga mjesta zbog manjka različitih mogućnosti u mjestu stanovanja što je u zemljama Mediterana iznimno velik izazov. Nadalje, problematika zapošljavanja, prihoda i bogatstva potiče na razmišljanja o riziku od siromaštva među mladima u Europi koji je značajno porastao od globalne financijske krize. U ovom razdoblju mladi pojedinci suočavaju se s nerazmjernim razinama nezaposlenosti u usporedbi sa starijom populacijom. Tema priuštivog stanovanja trenutno je goruća tema budući da osiguravanje pristojnog smještaja postaje sve veći izazov mladim ljudima što nerijetko dovodi do toga da mladi trenutno moraju odgoditi iseljavanje iz domova svojih roditelja.

FOTO: Rasprava i sažimanje ideja u grupi “Pravo na ostanak” / Lucia Ćorić

Ciljevi dijaloga o politici za mlade su osnaživanje i uključivanju mladih u kreiranju politika Europske unije, što je dio rada Europske komisije prema Političkim smjernicama Europske komisije za razdoblje 2024.-2029. godine (https://croatia.representation.ec.europa.eu/news/povjerenica-suica-odrzala-dijalog-o-politici-za-mlade-2025-03-07_hr). Tijekom dijaloga mladi su raspravljali o pitanjima boravka u svojim matičnim državama, siromaštva uslijed nezaposlenosti, samozapošljavanja i rastućih troškova stanovanja. Povjerenica Šuica s izrazitom je pozornošću i zainteresiranosti slušala ideje i prijedloge mladih ljudi koje će koristiti u okviru svojega rada o demografiji u Bruxellesu te u okviru razvoja zemalja Mediterana u kojima osobe mlađe od 35 godina čine 63% stanovništva.

FOTO: Završne riječi predstavnika grupa i povjerenice Šuica / Lucia Ćorić

Autorica: Lucia Ćorić

Podijeli:

Ostale novosti

Komunikacijom do uključivanja i prilika za učenje

Govoriti o uključivanju nemoguće je bez da se progovori o iskustvima isključenosti: o nepostojanju preduvjeta za ravnopravno uključivanje, o psihološkoj barijeri zbog koje pojedinac sam ne želi učiniti prvi korak, o oklijevanju pojedinaca da prihvati nepoznatu situaciju i uključi se kada mu se za to ukaže prilika.

Hodalica – 12. lipnja 2025.

Ana Radović, mag. ing., doktorandica s FER-a. Razgovarali smo o primjeni univerzalnog dizajna za učenje te o razvijanju ozbiljnih igara, poput igre „Green Siesta“, kreirane u sklopu projekta „Play2Green“.

Prilagođeni smještaj za osobe s invaliditetom – inspiracija i vizija

U sklopu projekta „Odmori Osi 2“ u četvrtak (5. lipnja) bili smo i u Promajni, gdje smo u suradnji s građevinarom Nikom Čalom pregledali nacrte njegovog objekta koji je u izgradnji, i koji će biti potpuno prilagođen osobama s invaliditetom, te smo saslušali i prokomentirali njegovu ideju i viziju.

Skip to content