„Equality in Media“ – treća radionica

Treća radionica u sklopu projekta “Equality in Media” održana je u srijedu (12. svibnja) putem MS Teams platforme. Na radionici su sudjelovali studenti Fakulteta političkih znanosti koji su kao jedan od izbornih odabrali kolegij “Mediji i različitosti”.

Stručna suradnica Saveza SUMSI, novinarka Ivona Šeparović, govorila je o nužnosti izbjegavanja prezaštićivanja osoba s invaliditetom. Sudionicima je opisala i na koji se način pripremati za intervjue u kojima su sugovornici osobe s invaliditetom. Detaljna priprema pritom je nužna, no novinari bi se trebali oduprijeti preuveličavanju stvari i divljenju osobama s invaliditetom.

Govoreći o zapošljavanju kao jednoj od važnih tema svakodnevice osoba s invaliditetom, Šeparović je rekla da osobe s invaliditetom pri odabiru zanimanja trebaju voditi računa kako o svojim sposobnostima, tako i o svojim ograničenjima te realno sagledati hoće li nakon završetka procesa obrazovanja uistinu moći raditi posao za koji su se školovali.

Na radionici je istaknuto i da nije dobro tijekom snimanja zoomirati pomagala u kadru, jer tada gledatelji neće obraćati pažnju na ono o čemu se govori. Tijekom kreiranja medijskog sadržaja o nekoj temi vezanoj uz osobe s invaliditetom, novinari bi trebali pitanja postavljati i samim osobama s invaliditetom. Potonji bi kao sugovornici trebali sami pričati o svojoj svakodnevici, a ne da to umjesto njih radi netko drugi. Ako sugovornik ima neke teškoće s govorom, poželjno je u prilog ubaciti titlove, kako bi gledatelji mogli u cijelosti primiti poruku koju sugovornik s invaliditetom šalje javnosti.

Prof. dr. sc. Gordana Vilović sa Fakulteta političkih znanosti poručila je studentima da se ne smiju obeshrabriti kada se suoče sa izazovima. Istaknula je da je potrebno osvijestiti da u našem okruženju žive različiti ljudi i trebalo bi sve prilagoditi na drugi način, jer Hrvatska trenutno ne razmišlja iz te, drugačije perspektive. “Stvari nisu onakve kakvima ih vidimo na prvi pogled”, zaključila je prof. dr. sc. Vilović. Podsjetila studente da bi, onda kada im se učini da osobe s invaliditetom trebaju pomoć, najprije trebali pitati kako mogu pomoći, a tek onda pružiti pomoć osobi s invaliditetom.

Treća radionica bila je ujedno i zadnja u sklopu projekta “Equality in Media”, koji Savez SUMSI provodi u partnerstvu sa Fakultetom političkih znanosti. Slijedi kreiranje edukativnog videa u kojem će biti prikazane osnovne smjernice kako na jednak i što korektniji način prikazivati osobe s invaliditetom u medijima. Projekt “Equality in Media” financira Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu.

 

 

Podijeli:

Ostale novosti

Komunikacijom do uključivanja i prilika za učenje

Govoriti o uključivanju nemoguće je bez da se progovori o iskustvima isključenosti: o nepostojanju preduvjeta za ravnopravno uključivanje, o psihološkoj barijeri zbog koje pojedinac sam ne želi učiniti prvi korak, o oklijevanju pojedinaca da prihvati nepoznatu situaciju i uključi se kada mu se za to ukaže prilika.

Hodalica – 12. lipnja 2025.

Ana Radović, mag. ing., doktorandica s FER-a. Razgovarali smo o primjeni univerzalnog dizajna za učenje te o razvijanju ozbiljnih igara, poput igre „Green Siesta“, kreirane u sklopu projekta „Play2Green“.

Prilagođeni smještaj za osobe s invaliditetom – inspiracija i vizija

U sklopu projekta „Odmori Osi 2“ u četvrtak (5. lipnja) bili smo i u Promajni, gdje smo u suradnji s građevinarom Nikom Čalom pregledali nacrte njegovog objekta koji je u izgradnji, i koji će biti potpuno prilagođen osobama s invaliditetom, te smo saslušali i prokomentirali njegovu ideju i viziju.

Skip to content