Svi predstavnici zemalja članica Europske unije zaključili su kako su među svim mladima u svim državama članicama osobe s invaliditetom najugroženija skupina. Stoga smatraju kako bi im se EU u Europskoj godini mladih trebala posebno posvetiti te osigurati inkluziju, smanjiti stigmatizaciju i povećati zapošljivost. Sve navedeno moguće je ostvariti osnaživanjem vlada i neprofitnih organizacija država članica koje se bave osobama s invaliditetom, kako bi mogle i dalje tako odlučno i ustrajno zastupati njihove interese i prava.
Posebno je istaknuto kako će se intenzivno raditi na nadogradnji Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koju su ratificirale sve države članice Europske unije, a podržavaju je i ostale države koje su bile prisutne.
Naglašeno je kako je u svim državama članicama zdravstveni sustav patio kao posljedica pandemije Covid-19 virusa, ali i kako zdravstveni sustavi nisu bili posebno učinkoviti ni prije pandemije te da je pandemija samo produbila taj problem. Istaknuto je, također, kako osobe s invaliditetom trebaju biti uključene u sve odluke koje se o njima donose te se to planira provesti pod geslom „Ništa o nama bez nas“.
Sve države su informirane o međusobnim postupcima koje se tiču osoba s invaliditetom te su dogovorile dugoročnu suradnju i uključivanje samih osoba s invaliditetom u svim državama članicama.
Autorica: Tena Žužić