Kako do znaka pristupačnosti?

Znak pristupačnosti posebno je važan dokument za osobe s invaliditetom, jer omogućava parkiranje na mjestima za osobe s invaliditetom, koja su vrlo često značajno bliže zgradi u koju idu. Onima koji se otežano kreću ovo značajno olakšava planiranje parkinga i smanjuje stres oko odlaska na određenu adresu.

“Znak pristupačnosti omogućava parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom na parkirališna mjesta koja su za tu svrhu posebno obilježena. Pravo na znak pristupačnosti ima osoba sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto.” – ovako glasi nekoliko članaka iz Pravilnika o znaku pristupačnosti.

Mnogi pretpostavljaju da se znak pristupačnosti dobiva automatski kada dobijete Rješenje o invaliditetu, no dobivanje znaka pristupačnosti ima posebnu proceduru. Osobe s invaliditetom koje imaju prebivalište u Gradu Zagrebu, zahtjev za dobivanje znaka pristupačnosti moraju podnijeti u Gradskom uredu za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet u Sektoru za promet, na adresi: Trg Stjepana Radića 1. Proces je izazovan, jer poduzimanje svakog potrebnog koraka može trajati nekoliko tjedana ili duže.

Jedan od dokumenata koje trebate priložiti zahtjevu je nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, no na njemu treba pisati da je dobiven u svrhu izdavanja znaka pristupačnosti. Drugim riječima, ne možete iskoristiti nalaz i mišljenje koje Vam je Zavod ispisao tijekom postupka za npr. ostvarivanje prava na osobnu invalidninu. Podnošenje zahtjeva Zavodu (za potvrdom u svrhu izdavanja znaka pristupačnosti) morate obaviti u Tvrkovoj 5, a spomenutu potvrdu dobivate na kućnu adresu.

Osim spomenutog dokumenta koji izdaje Zavod, zahtjevu za izdavanje znaka pristupačnosti također je potrebno priložiti fotokopiju osobne iskaznice te jednu fotografiju dimenzija: 35 mm x 45 mm (3,5 cm x 4,5 cm). Kada ste prikupili svu navedenu dokumentaciju, predajete je spomenutom gradskom uredu koji izdaje znak pristupačnosti (adresa: Trg Stjepana Radića 1), svakim radnim danom od 8h do 15:30 sati. Korisno je da u ovaj proces krenete tri mjeseca prije isteka važećeg znaka pristupačnosti, jer će proces izdavanja novog trajati barem tri mjeseca.

Znak pristupačnosti za osobe s invaliditetom izdaje se na pet godina. Nakon što dobijete znak pristupačnosti, u Zagrebačkom holdingu možete zatražiti i posebnu iskaznicu s kojom, uz isticanje znaka pristupačnosti, vozilo u kojem je osoba s invaliditetom može biti parkirano i na mjestu koje nije označeno žutom bojom. No, treba napomenuti da korisnik u tom slučaju ima pravo na maksimalno dva sata neprekidnog parkiranja.

Uz sve navedeno, dodatni izazov parkiranja osobama s invaliditetom može predstavljati činjenica da su mnoga parkirališna mjesta za osobe s invaliditetom “nastala” preoblikovanjem “običnih” mjesta pa nisu šira (kao što bi trebala biti). Zbog koga je ulazak i izlazak iz vozila osobama s invaliditetom otežan, posebno kada su u pitanju vozači s invaliditetom.

Autor: Savez SUMSI / Grad Zagreb

Podijeli:

Ostale novosti

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Hodalica – 6. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Ivan Budak, član Udruge “Put u život – PUŽ”. Razgovarali smo o podcastu “Two Wheelchairs, two walking friends” i ostalim aktivnostima tijekom 30 godina djelovanja udruge PUŽ.

Skip to content