Hrvatska kao turistička zemlja svoj bi turistički potencijal trebala usmjeriti prema osobama s invaliditetom. Istraživanje o pristupačnom turizmu u Hrvatskoj koje je obuhvatilo ograničenja i potencijale razvoja istog pokazalo je da se turisti s invaliditetom duže zadržavaju na jednom mjestu i rjeđe putuju sami, pratnja im je najčešće jedna osoba.
Živimo u užurbanim vremenima, u kojima je “zauzetost” na cijeni više nego mnoge druge stvari. Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, smatra da su turisti s invaliditetom niša koja u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno prepoznata. To nikoga ne bi trebalo začuditi, jer osobama s invaliditetom u Hrvatskoj mnoge stvari nisu prilagođene. “Turizam je jedno od područja u kojem se osobe s invaliditetom ne treba smatrati ranjivom ili kako često čujemo ugroženom društvenom skupinom.”, naglašava Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom i nastavlja: U našem kontekstu i za naše okruženje, važan je podatak kako u 27 država članica Europske unije živi više od 87 milijuna osoba s invaliditetom među kojima i oko 650.000 građana Republike Hrvatske. Svi ovi podaci predočuju kako je pristupačan turizam prilika koju još uvijek u Hrvatskoj nažalost nismo dovoljno prepoznali, za razliku od nekih drugih turističkih, bližih ili daljih te više ili manje konkurentskih tržišta, posebno mediteranskih destinacija poput Malte, Italije, Grčke, Španjolske ili Portugala. Ono što je posebno važno imati u vidu jest da će sve ono što je pristupačno našim građanima tijekom cijele godine, biti pristupačno i našim gostima tijekom turističke sezone, neovisno o tome dolaze li iz domovine ili iz inozemstva. U velikom broju slučajeva kada govorimo o pristupačnosti i mobilnosti, ono što je pristupačno osobama s invaliditetom bit će pristupačnije i osobama starije životne dobi, roditeljima s malom djecom, roditeljima s više djece, osobama bez invaliditeta koje privremeno imaju zdravstvene tegobe, a u konačnici i svima drugima.”, zaključuje Jurišić.
Samo po sebi ovdje se nameće pitanje imaju li osobe s invaliditetom dovoljno vremena i ostalih resursa da si osiguraju odmor. “Neovisno o tome jesmo li osoba s invaliditetom ili ne, velika većina svih nas volimo putovati. U ovim “ubrzanim” vremenima putujemo zbog odmora, zbog posla, želje za prisustvovanjem različitim velikim sportskim, kulturnim, zabavnim i drugim događajima. Brojne osobe s invaliditetom, posebno one skupine koje dolaze iz zapadnoeuropskih država koji su naši tradicionalni gosti i posjetitelji naših turističkih odredišta, u svojim državama ostvaruju značajnije naknade za ravnopravnije uključivanje u svakodnevnicu tako da imaju potrebna financijska sredstva, a time i resurse za odmor i putovanje. Ne smijemo pri tome zaboraviti da je Hrvatska za brojne turiste iz velikog dijela Europe autodestinacija, što može biti i glavni argument zašto na odmor osim ugodne klime, prelijepog i čistog mora, srdačnih ljudi i odlične gastronomske ponude, upravo put Hrvatske. Kada bi pritom turistički sektor još promišljao i o pristupačnosti okoliša, smještaja, prijevoza, informacija i načina komunikacije, sigurno bi se to ubrzo osjetilo i na udjelu turista koji će upravo zbog toga željeti odabrati naše turističke destinacije za svoj odmor.”, kaže Jurišić.
Osposobiti turističke djelatnike i male iznajmljivače koji će svojim turističkim objektima i uslugama pridonijeti izgradnji turizma pristupačnog osobama s invaliditetom cilj je projekta “Odmori OSI2” kojeg provodi Savez SUMSI. Na prošlogodišnjoj konferenciji na temu pristupačnog turizma, naglašeno je da “u prilagodbi nisu potrebne velike preinake, dovoljna je primjena univerzalnog dizajna ili razumne prilagodbe, a uz otvorenu i izravnu komunikaciju iznajmljivači mogu unaprijed znati kakva je prilagodba potrebna turistu s invaliditetom”. Pravobranitelj Jurišić tada je naglasio da se “pristupačnost odnosi na: fizički okoliš, prijevoz, informacije i komunikacije te sadržaje i usluge”.
Prema UN-ovoj Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, uskraćivanje razumne prilagodbe spada u diskriminaciju na osnovi invaliditeta. (članak 2). Konzorcij AccessibleEU i UN Tourism 23. siječnja su u Madridu organizirali hibridnu radionicu na visokoj razini “Pristupačni turizam: Iskorištavanje prednosti inkluzivnih destinacija za tvrtke i ljude”. Jedan od sudionika bio je i pravobranitelj Jurišić, koji nam je to ovako opisao: “Tijekom radionice posebno je naglašeno kako je za razvoj pristupačnog i inkluzivnog turizma iznimno važna predanost i posvećenost svih dionika uključenih u osmišljavanje i kreiranje ponude neke destinacije. To podrazumijeva javni sektor koji donosi i osigurava poštivanje propisa te ima mogućnost poticanja poslovnih subjekata koji primjenjuju načelo univerzalnog dizajna, privatno poslovni sektor koji je generator poslovnih prilika i pokretač gospodarstva, lokalnu zajednicu, ali naravno i turiste koji dolaze sa svojim potrebama koje valja zadovoljiti. Istaknuto je da je turizam pokretačka snaga gospodarstava mnogih zemalja, ali unatoč tome osiguranje pristupačnosti turističke ponude je i dalje, unatoč postignutom napretku, uvelike zanemareno. Zbog toga, osim što se diskriminira osobe s invaliditetom koje vole i žele putovati, propušta se i prilika za korištenje potencijala koji postoji u pristupačnoj i inkluzivnoj turističkoj ponudi koja može biti ključni element i dodana vrijednost te faktor kvalitete koja će neku destinaciju izdignuti iznad konkurencije. Tijekom rasprava ukazano je i na važnost suradnje svih onih koji sudjeluju u osmišljavanju turističke ponude neke destinacije, istaknuta je važnost primjene načela univerzalnog dizajna kao osnovnog preduvjeta za osiguranje inkluzivne i općenito održive turističke ponude, a posebno je naglašeno kako se u sve faze osmišljavanja i kreiranja turističke ponude moraju uključiti i predstavnici osoba s invaliditetom.”
“Stvaranje turističkih destinacija koje su pristupačne osobama s invaliditetom na različite načine zaista doprinosi općem razvoju i boljitku zajednice. Pristupačni turizam ne bi se trebao više smatrati samo “tržišnom nišom”, nego stvarnom i aktualnom, potrebom koja je legitimna za sve osobe bez obzira na njihove drugačije i/ili posebne potrebe za prilagodbama.”, smatra Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, koji ima poruku za iznajmljivače i za turiste: „Poruka iznajmljivačima je da uvijek prilikom oblikovanja svojih usluga, kao i kod uvođenju prilagodbi, u prvom planu treba biti kvaliteta, ali važno je pri tome obratiti pozornost da se osobu s invaliditetom gleda i smatra gostom koji je aktivan subjekt, a ne neki pasivan objekt njihove pažnje. Uz brojne planirane i promišljene, pa i manje prilagodbe, vaše sobe, apartmani, hosteli i hoteli, a naše plaže, trgovi, muzeji, stadioni i javni prijevoz, mogu biti pristupačniji i biti potencijalni razlog dolaska ove respektabilno velike turističke skupine. A poruka svim turistima da je Hrvatska mala zemlja za veliki odmor, a nadamo se i svake godine nešto pristupačnija svim našim gostima s invaliditetom i njihovim obiteljima.”
Korisne savjete zainteresirani mogu pronaći i u Brošuri o pristupačnom turizmu za osobe s invaliditetom, koju možete pronaći na POVEZNICI.