Održan 21. Odbor za SSI

12. lipnja, u prostorijama MZO, održan je sastanak Odbora za studente s invaliditetom.

Na 21. sastanku Odbora za studente s invaliditetom predstavljana je Kompetencijska mreža ICT-AAC (www.ict-aac.hr) koju čini nekoliko sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, roditeljske i stručne udruge, medicinski i poslovni sektor, kako bi se ostvario kontinuitet suradnje i omogućilo da znanja i tehnologije pridonesu osobama sa složenim komunikacijskim potrebama. Jezgru mreže čine Fakultet elektrotehnike i računarstva, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet i Grafički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, HAKOM te Hrvatska zajednica za Down Syndrom i Udruga roditelja OKO.

Članovi Kompetencijske mreže ICT-AAC surađuju u obrazovanju, istraživanju, razvoju i inovacijama, a posebice u zajedničkim nastupima u pripremi i provedbi projekata te uspostavljanju i održavanju izravnog dijaloga s europskim i nacionalnim tijelima državne vlasti i agencijama odgovornima za razvoj uključivog društva.

Do sada je razvijeno trideset mobilnih aplikacija za uređaje s operacijskim sustavom Android i iOS te za web, koje se mogu besplatno preuzeti s trgovina Google Play i App Store, a detaljno su opisane na web-stranici http://www.ict-aac.hr/index.php/hr/aplikacije. Aplikacije su za komunikaciju osoba – korisnika potpomognute komunikacije, edukaciju djece s teškoćama u razvoju kao i djecu urednog razvoja te za povećanje svijesti javnosti o potpomognutoj komunikaciji i važnosti razvoja pristupačnog weba.

Istraživanja se također usmjeravaju prema bežičnim tehnologijama (RFID, beacon i sl.) te prema virtualnoj i potpomognutoj stvarnosti te pristupačnosti višemedijskih sadržaja. Sve navedeno predstavila je prof. dr. sc. Željka Car sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Također je predstavljen projekt Erasmus + Lifelong Learning Programme “Assistive Technology Work in Europe” od strane prof. Jesenke Pribernik sa Grafičkog fakulteta u Zagrebu. Jesenka Pibernik je predstavila djelatnost Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i dosadašnja iskustva sa studentima sa invaliditetom.

Nadalje je predstavljen ovogodišnji projekt “Iskustvo zlata vrijedi,” kojem je cilj spajanje partnera poslodavaca sa studentima s invaliditetom i studentima slabijega materijalnog statusa, a s ciljem omogućavanja prakse s radi lakšeg zapošljavanja u budućnosti.  Poslovni dnevnik i Večernji list već tradicionalno putem društveno odgovornog projekta “Iskustvo zlata vrijedi” spajaju partnere poslodavce sa studentima s invaliditetom i studentima slabijega materijalnog statusa, s ciljem omogućavanja prakse s radi lakšeg zapošljavanja u budućnosti.

Kroz projekt “Iskustvo zlata vrijedi” proširuje se svijest u poslovnoj i široj zajednici te se problematizira pitanje zapošljavanja onih koji do posla zbog osobnih razloga i trenutačne gospodarske situacije ne mogu doći lako. Organizatori s posebnim senzibilitetom i sviješću o težoj zapošljivosti navedene skupine studenata iz godine u godinu razvijaju ovaj projekt u suradnji s uglednim hrvatskim kompanijama – vrijednim partnerima dosadašnjih izdanja projekta koje prepoznaju njegovu važnost te svojim sudjelovanjem aktivno sudjeluju u omogućavanju studentske prakse s jedne strane, ali i stvaranju pozitivnog ozračja i nužnosti progovaranja o navedenoj problematici.

Do sada je kroz projekt omogućena radna praksa za više od 80 studenata s invaliditetom te studenata slabijega materijalnog statusa. Ponosno ističemo da je više studenata, nakon odrađene prakse, dobilo i stalan posao u istoj tvrtki.

Više o Odboru za SSI i kako se uključiti saznajte OVDJE.

Podijeli:

Ostale novosti

Radionica u Poreču u sklopu projekta Odmori OSI2

U sklopu projekta OdmoriOSI2, kojeg Savez SUMSI provodi drugu godinu za redom, a čiji je cilj promicanje turizma pristupačnog svima – s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom 4. ožujka posjetili smo Poreč.

Radionica u Pleternici

U utorak (11. ožujka) smo imali priliku održati interaktivnu radionicu s tematikom turizma i odmora za osobe s invaliditetom u Pleternici. Radionicu smo održali u Muzeju bećarca, i bome smo se bećarski educirali.

Hodalica – 20. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao gospodin Viktor Jozić, predsjednik udruge UOSI Sinergija Samobor. Razgovarali smo o konferenciji o pravima osoba s invaliditetom “Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici” te o ostalim projektima spomenute udruge.

Skip to content