Okrugli stol “Ponosne, jake i vidljive!”

SOIH-ova Mreža žena s invaliditetom organizirala je u ponedjeljak (14. prosinca) okrugli stol pod nazivom "Ponosne, jake i vidljive!". Virtualni okrugli stol na ZOOM-u je okupio 46 sudionica i sudionika, a tema je bila Konvencija o pravima osoba s invaliditetom i Ciljevi održivog razvoja do ostvarenja prava žena s invaliditetom.

Saborska zastupnica, gospođa Ljubica Lukačić, tom je prilikom istaknula da rade sve što mogu kako bi život osoba s invaliditetom bio kvalitetniji, zbog čega se intenzivno radi na definiciji toga tko je osoba s invaliditetom, a tko nije. Predstavnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, gospođa Marinka Bakula Anđelić, naglasila je skorašnje donošenje nove Zagrebačke strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom. Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, gospođa Anka Slonjšak, pozvala je prisutne da se u ovom vremenu okrenu sebi i bližnjima te da čuvaju fizičko i mentalno zdravlje.

Dopredsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom, gospođa Marica Mirić, istaknula je da osobe s invaliditetom trebaju biti snažnije zastupane te da svim osobama s invaliditetom te da je važno postupanje u skladu sa Istambulskom konvencijom.  Globalni ciljevi za održivi razvoj koji se odnose na zdravlje i dobrobit, rodnu ravnopravnost te smanjenje nejednakosti (odnosno 3., 5. i 10. cilj) naglašavaju osobe s invaliditetom. Svim osobama s invaliditetom trebaju biti dostupne osnovne usluge zdravstvene zaštite, bez obzira na razvijenost pojedinih zemalja. Unatoč tome, žene s invaliditetom imaju tri puta veću vjerojatnost za nezadovoljenje zdravstvenih potreba, u odnosu na muškarce bez invaliditeta.

UN je predložio aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i djevojaka s invaliditetom. Među ostalima, to su: ugraditi perspektive žena s invaliditetom u nacionalne strategije za ravnopravnost spolova; razviti politike i programe usmjerene na žene s invaliditetom s ciljem njihovog punog i ravnopravnog sudjelovanja u društvu; podržati osnaživanje žena i djevojaka s invaliditetom ulaganjem u njihovo obrazovanje; ukloniti stigmu; poboljšati prikupljanje podataka o ženama s invaliditetom. “Potrebna je snažna edukacija žena s invaliditetom o principima neovisnog življenja i to je na neki način put da spriječimo nasilje nad ženama s invaliditetom.”, zaključila je gospođa Mirić.

Gospođa Lorena Vovk iz SOIH-a govorila je o kampanji “ILO C190”, za ratifikaciju ILO Konvencije protiv nasilja i uznemiravanja. Nasilje i uznemiravanje u svijetu rada utječe na psihičko i fizičko zdravlje te dostojanstvo svakog čovjeka. ILO konvencijom preporučuje se prikupljanje podataka i te procjena rizika pojave nasilja i uznemiravanja na poslu. Nasilje je nespojivo sa dostojanstvenim radom, stoga je potrebno brinuti o svojoj i vlastitoj dobrobiti te potražiti pomoć, ako je ona potrebna. To također znači i neprihvaćanje nekih oblika ponašanja koja često toleriramo.

Gospođa Mirjana Janžek iz SOIH-ove Mreže žena s invaliditetom govorila je o principima Peer Counselinga. Među ostalim, to su: pažljivo slušanje, gledanje s poštovanjem i odobravanjem te ohrabrivanje osobe na izražavanje emocija. Važno je imati na umu da je osnaživanje proces. Martina Mokus iz SOIH-a prikazala je rezultate kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja“, koju je SOIH ove godine proveo u partnerstvu sa: Gradom Zagrebom, Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva. Kampanja je trajala od 25. studenog do 10. prosinca. Obilježeni su: Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Međunarodni dan volontera te Međunarodni dan ljudskih prava.

Cilj kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja“ bio je podizanje svijesti o sprečavanju nasilja nad ženama i djevojkama, a posebno nad ženama i djevojkama s invaliditetom. Aktivnosti kampanje održane su u 15 gradova diljem Hrvatske. Ove godine poseban cilj bio je potaknuti ratifikaciju Konvencije protiv nasilja i uznemiravanja, koja je prvi međunarodni standard o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada. SOIH je tijekom kampanje također podsjetio na potrebu donošenja propisa i mjera koji predstavljaju preduvjet za kvalitetno uključivanje osoba s invaliditetom u život zajednice, a to su: Zakon o osobnim pomagačima, Zakon o inkluzivnom dodatku, rješavanje pitanja financiranja udruga osoba s invaliditetom koje su reprezentativne te rješavanje pitanja rane intervencije.

U ime Saveza SUMSI na okruglom stolu “Ponosne, jake i vidljive!” sudjelovale su Tena Žužić i Ivona Šeparović.

Autorica: Ivona Šeparović 

Podijeli:

Ostale novosti

“Zajedno kroz izazove2”: četvrta individualna radionica za OSI

U sklopu programa “Zajedno kroz izazove2” proveli smo četvrtu individualnu radionicu za osobe s invaliditetom, na kojoj smo razgovarali o tome zašto je važno da osobe s invaliditetom realno procjene svoje sposobnosti i ograničenja te da traže posao u skladu sa svojim željama i ambicijama.

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Skip to content