U ime izvoditelja stručna suradnica na projektu Albina Žnidar istaknula je kako program ima za cilj poboljšati cjelokupnu sliku na konkurentnom tržištu. Objasnila je kako je svima važno da osobe s invaliditetom budu uključene i da tu uključenost podržavaju i državne institucije i poslovni subjekti, odnosno poslodavci. Sa svakom godinom provedbe projekta interes poslodavaca i osoba s invaliditetom je rastao, a u sve se uključila i Hrvatska gospodarska komora te mediji, a za nastavak objasnila je kako se izvoditelj već javio i na idući natječaj. Zaključila je da je program polučio veće uspjehe nego što su se na početku nadali.
Viši stručni savjetnik u Središnjem uredu Sektora za zapošljavanje i kontrolu, Službe za zapošljavanje i poticaje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Željko Skelin naveo je poticaje koje ZOSI nudi prilikom zapošljavanja i samozapošljavanja osoba s invaliditetom. Poticaje mogu ostvariti osobe koje su upisane u očevidnik zaposlenih i samozaposlenih osoba s invaliditetom. Od poticaja naveo je subvenciju plaće koju poslodavac ostvaruje na osnovi mišljenja Centra za profesionalnu rehabilitaciju u iznosu 10 do 70 posto bruto plaće. Zahtjev se podnosi u roku od 30 dana od uplate doprinosa i taj se rok ne može prekoračiti, dok dokumentacija ne mora biti potpuna. Tu je i subvencioniranje troškova obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja koji se isplaćuje i visini 50 do 70 posto iznosa upisnine i prijevoza za osobu s invaliditetom i pratnju. Slijedi prilagodba radnog mjesta, arhitektonska i tehnička koja se isplaćuje u visini najviše do 28 tisuća eura za svaku osobu s invaliditetom. Trenutno je najrašireniji poticaj za doprinos za zdravstveno osiguranje jer za njega ne treba nalaz Centra za profesionalnu rehabilitaciju. Upozorio je da poslodavci često nemaju taj nalaz, te objasnio kako se to mišljenje više ne plaća i brže dobiva. Poticaj je u visini 75 posto uplaćenog doprinosa, a zahtjev također treba predati u roku od 30 dana. Dodao je i kako mnogi poslodavci ne znaju da imaju pravo na troškove prijevoza za osobe s invaliditetom.
Roman Baštijan iz Saveza SUMSI iznio je iskustvo iz perspektive zaposlene osobe s invaliditetom. Njegov je savjet prvo predati zahtjev za subvenciju zdravstvenog, te naknadu troška prijevoza, jer za to nisu potrebni papiri i vještačenje. Zatim treba provesti vještačenje, pa tražiti poticaj za subvenciju plaće ili poticaj za samozapošljavanje rekao je i pozvao sve koji prvi put predaju zahtjev za neki od poticaja da se jave njemu ili Savezu SUMSI koji će im pomoći u tom procesu. Smatra da su naknade dobre, ali je procedura dugotrajna, rigidna i nefleksibilna, a rokovi kruti.
Zvonko Merkaš suosnivač i direktor zagrebačke integrativne radionice PapirO centar prenio iskustva u zapošljavanju osoba s invaliditetom koja su vrlo pozitivna. U integrativnoj radionici zapošljavaju u pravilu osobe s oštećenjem sluha. Tehnički, organizacijski, ali i komunikacijski su se razvijali. Prilikom novog zapošljavanja mišljenje traže od svih dvadesetak radnika kako bi im u radnoj zajednici bilo ugodno. Imaju 14 zaposlenih osoba s invaliditetom i tri koje nemaju invaliditeta, a komuniciraju na hrvatskom znakovnom jeziku i na druge načine. Prosječna plaća je oko 860 eura, troškovi zapošljavanja osoba s invaliditetom godišnje oko 170 tisuća eura, a plaća se kreće od 800 do 1200 eura. Subvencije primaju od ZOSI-a i HZZ-a i bez njih ne bi mogli osnovati radionicu, niti raditi. Od iskustva dosad, upozorili su na vrijeme prilagodbe od tri do šest mjeseci koje je osobi potrebno i u koje ulažu zajednički napor, te se nakon toga osoba u potpunosti integrira u proces rada. Osobe s invaliditetom su izuzetno vjerne poslodavcu i timu, koriste vrlo mali broj dana bolovanja, jako su fokusirane na posao, i njihovo je iskustvo kako za bilo koje radno mjesto mogu pronaći adekvatnu osobu s invaliditetom.
Nikola Glibo iz Centra UP2date pozdravio je napore ZOSI-ja, ali je rekao kako nisu zadovoljni radom Centra za profesionalnu rehabilitaciju. Nisu zadovolji vještačenjem i osobe koje su vještačene nisu dobile adekvatnu opremu, te ih sada moraju zapošljavati dvije godine, a radno mjesto im ne omogućava kvalitetan rad. Smatra da bi se stručnjaci iz Centra trebali dodatno educirati i pristupati individualno. Također drži da bi poslodavac trebao dobiti na uvid nalaz o sposobnosti djelatnika nakon što je isti cijeli dan bio na testiranjima. Nalaz je sada sveden na jednu šturu rečenicu.
U ime organizatora Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI podržao je ideju da se na vještačenju i zapošljavanju osoba s oštećenim vidom još radi jer je i iz njihovog iskustva, a u SUMSI-ju od sedam zaposlenih osoba s invaliditetom jedna slijepa, i s njezinim vještačenjem imaju najlošija iskustva. Također upozorio je i kako troškove prijevoza za osobe s invaliditetom treba povećati jer u prosjeku iznosi od kune do kune i 40 lipa, dok se u drugim slučajevima isplaćuje tri kune, što je po njemu realna cijena, a na to su Zavod upozoravali već prošle godine. Na kraju upozorio je kako se na poticaje ne čeka samo tri mjeseca dok se ne vidi je li se osoba snašla, nego još tri do četiri koliko se čeka na vještačenje i onda na isplatu plaće. Istaknuo je kako bi to možda bilo prihvatljivo kad bi se uvelo retroaktivno isplaćivanje od dana zapošljavanja i na tome SUMSI također inzistira. Zaključio je kako ZOSI ima dobru volju i dobrih primjera poput obračuna realne plaće, a ne minimalne, čime se poslodavce indirektno potiče da isplaćuju veće plaće. Zaključio je kako iz iskustva znaju da je ZOSI otvoren za sugestije te kako misli da zajedno mogu raditi na tome da sustav bude još bolji.
Dodajmo da je tijekom okruglog stola omogućen online prijevod na hrvatski znakovni jezik.
Program “Zajedno kroz izazove” proveo je Savez SUMSI, u suradnji s partnerima Fakultetom političkih znanosti i Centrom za socijalnu skrb Zagreb, a uz financijsku podršku Ministarstva mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.