Online konferencija „Izazovi zapošljavanja osoba s invaliditetom, Hrvatska i EU praksa“

Online konferencija „Izazovi zapošljavanja osoba s invaliditetom, Hrvatska i EU praksa“ održana je 25. studenog 2020. godine u organizaciji Udruge Zamisli.

Konferenciju je u ime organizatora otvorila Svjetlana Marijon, predsjednica Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom „Zamisli“, koja je rekla kako joj je posebno drago da je s nama gospodin Dragan Jelić, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava i socijalne politike te je zahvalila na sudjelovanju i Vladimiru Niševiću, glavnom uredniku Poslovnog dnevnika. Naglasila je i kako joj je drago zbog studenata s invaliditetom koji su sudjelovali te se zahvaljujući tome i zaposlili, odnosno da je Konferencija tome pridonijela.

„Samostalnost je ključ svakog pojedinca pogotovo za osobe s invaliditetom, koji u svojoj strukturi imaju i žene, a one su posebno ranjiva skupina. Nadam se da mi ovim konferencijama doprinosimo promjenama“, rekla je Svjetlana Marijon te dodala kako je danas oko 40 zaposlenih u Udruzi „Zamisli“, od čega 10% osoba s invaliditetom, što čini četiri osobe. Udruga „Zamisli“ sudjeluje u sustavu poticanja zapošljavanja osoba s invaliditetom te se nada da će se u novom zakonskom okviru donijeti posebni okvir za udruge vezano za zapošljavanje osoba s invaliditetom. „Tražimo spremnost da uđemo u nove prilike, a osobe s invaliditetom nisu jednake kao svi ostali u pogledu korištenja godišnjeg odmora“, zaključila je Svjetlana Marijon.

Vladimir Nišević, glavni urednik Poslovnog dnevnika,  rekao je kako projekt „Iskustvo zlata vrijedi“ traje već sedam godina te istaknuo kako udruga „Zamisli“ sudjeluje od njegovih početaka.

„U ovih sedam godina je zaposleno dvadesetak osoba s invaliditetom koje su hvale vrijedni ljudi koji žele raditi kao i svi ostali i ne treba ih izdvajati. Prije sedam godina osobe s invaliditetom su mi bile iznenađenje, sada mi je to sasvim normalno. Također, osobe s invaliditetom su željne napredovanja iako spadaju u osjetljivu skupinu“, rekao je Vladimir Nišević te zahvalio svim tvrtkama i poslodavcima koji su sudjelovali u ovom projektu, što je podiglo svijest o zapošljavanju osoba s invaliditetom.

Ena Jurić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba rekla je kako je zapošljavanje ključan element ljudske neovisnosti te naglasila da Grad Zagreb podržava različite oblike zapošljavanja osoba s invaliditetom i da će i nadalje sustavno raditi na zapošljavanju istih i provoditi mjere za zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Dragan Jelić, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava i socijalne politike rekao je kako je Ministarstvu jako važna ova konferencija kako bi čulo izazove zapošljavanja osoba s invaliditetom, posebno stoga što je Republika Hrvatska potpisnica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i treba ju poštivati. Naglasio je značajan pomak u postotku zaposlenih osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj čemu su doprinijele aktivne mjere zapošljavanja kao i potpore Zavoda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom koja iznosi 75% bruto plaće. „U 2021. godini očekujemo uvođenje novih vrsta poticaja za zapošljavanje. Potrebno je poduzeti dodatan niz mjera za zapošljavanje osoba s invaliditetom u trajanju od 2021. do 2027. godine“, rekao je Dragan Jelić i dodao kako će Udruga „Zamisli“ u njegovom Ministarstvu imati partnera.

Albina Žnidar, vlasnica tvrtke „Albina d.o.o.“ rekla je kako je već 12 godina poduzetnica te naglasila kako tada nije bilo puno poticaja za zapošljavanje/samozapošljavanje. „Na samom početku ne znate čime ćete se točno baviti, suočavate se sa strahom hoćete li uspjeti“, rekla je Albina Žnidar i naglasila kako nikad nije bila ravnopravnija nego u novom normalnom.

Nikola Ristić, direktor tvrtke „Titlovi d,o.,o.“ rekao je kako je po struci profesor matematike i fizike te istaknuo probleme kod zapošljavanja osoba s invaliditetom koje smatra važnima za ovu konferenciju: radna mjesta koja je tehnologija učinila nepotrebnima/suvišnima, predrasude koje su najveći problem pri zapošljavanju osoba s invaliditetom, procjene Zavoda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i tržište rada u kojem, da bi ostale konkurentne, osobe s invaliditetom  moraju puno toga znati.

Ana Bulut Križić, diplomirana ekonomistica, istaknula je kako je dobila prvi posao i prvo radno iskustvo zahvaljujući projektu „Iskustvo zlata vrijedi“ u Ini, kasnije u Hrvatskoj lutriji te u Udruzi „Zamisli“. „Da sam radila izvan Udruge ‘Zamisli’ nailazila bih na predrasude. Osobe s invaliditetom imaju strah tražiti posao jer misle da neće biti dovoljno dobre te trebaju biti svjesne samih sebe i svojih mogućnosti, a poslodavci im trebaju dati priliku.“

„Radim izvan Zagreba, trenutno zbog pandemije radim od kuće, a najveći izazovi su mi prilagodba radnog prostora, kretanja i odlazak do posla i nazad. Šefovi, kolege i kolegice sve su mi prilagodili“, rekao je svoje iskustvo Neven Tomečak, a Marijan Jurešić naglasio kako se bavi programiranjem i da se treba uvijek uspoređivati s najboljim u svojoj struci. „Pomoglo mi je iskustvo iz udruga, razvilo mi je društvene vještine, a sport i hobiji su jako važni. Znanje je na prvom mjestu pa onda invaliditet. Važno je pokazati se kao osoba, a ne stalno isticati svoj invaliditet“, zaključio je Jurešić.

Svoje iskustvo podijelio je s panelistima i Roman Baštijan, rekavši kako je društvo prepoznalo prednosti zaposlenih osoba s invaliditetom te da su mjere Zavoda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom usmjerene poslodavcu osoba s invaliditetom, a postoje jednokratne, kao što su: prilagodba radnog mjesta, stručna podrška, troškovi obrazovanja, te kontinuirane mjere kao što su subvencija plaće, uplaćivanje doprinosa, „nagrada“ za zapošljavanje osoba s invaliditetom. „Svaka zaposlena osoba s invaliditetom treba proći vještačenje, a taj postupak ostvarivanja prava traje dugo. Modernizirali su se na način da imaju online aplikaciju za predaju dokumenata. Pandemija je pokrila sve nedostatke u zdravstvenom sustavu“, zaključio je Roman Baštijan uz napomenu kako je problem i pravo na godišnji odmor osoba s invaliditetom.

Marina Škrabalo iz Zaklade „Solidarna“ bila je gošća komentatorica. “Zaklada ‘Solidarna’ bavi se borbom za žene i stvaranjem društva solidarnosti. Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama koji Zaklada ‘Solidarna’ posebno obilježava. Drago nam je što imamo priliku surađivati s Udrugom ‘Zamisli’ te da je na ovoj konferenciji iskazan pristup koji daje nadu u napredak“, rekla je Marina Škrabalo zaključivši kako nema razlike između aktera u društvu, jer svi oni žele ravnopravnost te predložila otvaranje web stranice MojPosao+ koja bi se dodatno bavila zapošljavanjem svih mladih.

Na konferenciji sudjelovala: Tena Žužić 

Podijeli:

Ostale novosti

Radionica u Poreču u sklopu projekta Odmori OSI2

U sklopu projekta OdmoriOSI2, kojeg Savez SUMSI provodi drugu godinu za redom, a čiji je cilj promicanje turizma pristupačnog svima – s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom 4. ožujka posjetili smo Poreč.

Radionica u Pleternici

U utorak (11. ožujka) smo imali priliku održati interaktivnu radionicu s tematikom turizma i odmora za osobe s invaliditetom u Pleternici. Radionicu smo održali u Muzeju bećarca, i bome smo se bećarski educirali.

Hodalica – 20. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao gospodin Viktor Jozić, predsjednik udruge UOSI Sinergija Samobor. Razgovarali smo o konferenciji o pravima osoba s invaliditetom “Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici” te o ostalim projektima spomenute udruge.

Skip to content