Otvorena izložba “MSU na dodir”

Dana 15.12.2022. s početkom u 14 sati. u muzeju suvremene umjetnosti otvoren je prošireni postav izložbi "Zbirka kao glagol" pod nazivom "MSU na dodir".

Riječ je o izložbi prilagođenoj slijepim i slabovidnim osobama u kojoj su izrađene replike umjetničkih djela koje su slijepe i slabovidne osobe mogle istraživati dodirom. Uz to pokraj umjetničkih djela bile su legende na brajici gdje su se mogli pročitati naziv djela i njegov autor. Izložba je otvorena u sklopu projekta BEAM UP/PRISTUP, financiranog iz programa Kreativna Europa i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Prije nego li smo otišli u obilazak same izložbe, kustosica muzeja održala je uvodni govor u kojem smo mogli doznati sve o pripremi postava i njegovoj prilagodbi za osobe s oštećenjem vida kao i o aplikaciji Navilens. Spomenuta aplikacija može se instalirati na pametne telefone te pomoću nje možemo skenirati barcode koji se nalazi pokraj svakog postava u muzeju te tako dobiti informacije o određenom djelu, njegovom autoru i sadržaju. Nakon uvodnog govora, podijelili smo se u dvije grupe tako da je netko mogao ići samostalno u obilazak muzeja, a drugi činili uz pomoć pratiteljice.

Oni koji nemaju oštećenje vida dobili su povez preko očiju, kako bi si što bolje dočarali kako slijepe i slabovidne osobe doživljavaju pojedine predmete. Podijelivši se u grupe, oni koji to žele, mogli su dobiti slušalice sa audio deskripcijom svakog umjetničkog djela. Prva umjetnina koju smo posjetili nosila je naziv „Pribijeni kruh“, jer je umjetnik kroz štrucu kruha probio čavle. Kod ovog djela mi je najneobičnije bilo što je kruh zapravo bio pravi, a ne umjetni izrađen od nekog drugog materijala. Druga umjetnina zvana „Ruševina“ prikazivala je opeku od koje je napravio kuću. Sljedeća umjetnina koja me se najviše dojmila bila je umjetnina pod nazivom Vukovar. Umjetnina se sastoji od krugova koji postupno postaju sve manji dok posve ne nestanu, što simbolizira snagu opkoljenog grada od početka bitke 25. 08. 1991. pa sve do pada 18. 11. 1991. Sljedeća umjetnina koju smo vidjeli je umjetnina pod nazivom „Bez naziva“ gdje je prikazana svila na kojoj je napisan tekst. Još jedna od meni boljih umjetnina je ona koja prikazuje platnenu vrećicu u kojoj se preko ramena mogu nositi različiti predmeti. Nakon toga smo mogli vidjeti umjetninu koja prikazuje čempres napravljen od aluminijske folije. Posljednja umjetnina koju smo vidjeli bili su zapravo zvučni isječci sa gay parada u Beogradu i Zagrebu do 2008. Ovdje su se mogli čuti doista ružni komentari prolaznika i policije. Prema opisu iz audio vodiča, mogao sam primijetiti da su scene isto tako ružne kao i nasilne.

Nakon obilaska svih umjetničkih predmeta, zaputili smo se u kafić u sklopu muzeja gdje smo se mogli osvježiti raznim pićima i ispuniti anketu o tome koliko nam se svidjela izložba šaleći se kako je na umjetnini „Pribijeni kruh“ kruh bio pretvrd. Moram reći kako je ovaj projekt još uvijek u razvoju, te je neke predmete kao i popratne sadržaje trebalo poboljšati što će se, vjerujem, s vremenom i dogoditi. Na ovoj izložbi mogao sam vidjeti puno zanimljivih stvari i čuti neke zanimljive priče.

Sa žaljenjem moram reći kako je audio deskripcija pomalo kasnila te mi nije opisivala umjetninu kod koje trenutno stojim nego onu koju sam već prošao. Možda ovo mogu prepisati svom prebrzom kretanju kroz postav ili je doista riječ o grešci. Sa zadovoljstvom mogu reći kako Muzej suvremene umjetnosti ulaže velike napore kako bi postave, ali i pristup samoj zgradi prilagodio osobama s invaliditetom. Tako je ispred zgrade postavljena traka vodilja koja vodi do samog ulaza. Usprkos svemu što je do sada napravljeno, preostaje još puno prostora za poboljšanje, jer kako bi se došlo do zgrade muzeja potrebno je proći nekoliko stepenica što onemogućava pristup osobama u invalidskim kolicima. Što se tiče zaposlenika muzeja, oni su veoma ljubazni i susretljivi kada su u pitanju osobe s invaliditetom i njihove potrebe. Ovu izložbu bih preporučio kako osobama s oštećenjem vida tako i onima bez, jer smatram da je doista vrijedno doći i pogledati što sve muzej nudi ali i doživjeti nešto novo i uzbudljivo.

Autor: Patrik Josip Marić*
*Napomena: Stavovi izneseni u tekstu osobni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Saveza SUMSI

Podijeli:

Ostale novosti

Radionica u Poreču u sklopu projekta Odmori OSI2

U sklopu projekta OdmoriOSI2, kojeg Savez SUMSI provodi drugu godinu za redom, a čiji je cilj promicanje turizma pristupačnog svima – s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom 4. ožujka posjetili smo Poreč.

Radionica u Pleternici

U utorak (11. ožujka) smo imali priliku održati interaktivnu radionicu s tematikom turizma i odmora za osobe s invaliditetom u Pleternici. Radionicu smo održali u Muzeju bećarca, i bome smo se bećarski educirali.

Hodalica – 20. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao gospodin Viktor Jozić, predsjednik udruge UOSI Sinergija Samobor. Razgovarali smo o konferenciji o pravima osoba s invaliditetom “Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici” te o ostalim projektima spomenute udruge.

Skip to content