“Youth Impact” – Erasmus+ projekt Hrvatskog saveza slijepih

Hrvatski savez slijepih uvodnom je konferencijom započeo provedbu Erasmus+ projekta "Youth Impact". "Impact" se u ovom nazivu koristi kao skraćenica za integraciju i motivaciju za pozitivna postignuća i transformaciju kapaciteta.

Projekt je namijenjen mladim osobama s oštećenjem vida, a u mobilnostima će sudjelovati mladi iz 5 zemalja: Cipra, BiH, Slovenije, Crne Gore i Hrvatske. Nositelj projekta je Hrvatski savez slijepih, a projekt će trajati dvije godine. Cilj projekta je izgraditi kapacitete organizacija koje rade s mladim osobama i samih mladih osoba s oštećenjem vida, te utjecati na donositelje odluka, odnosno institucije.

Srđana Šimac, voditeljica projekta “Youth Impact”, naglasila je da mladi s oštećenjem vida (koji dolaze iz spomenutih 5 država) imaju slične prepreke, izazove, ali i potrebe. Stoga će mladi s oštećenjem vida kroz projekt unaprijediti svoje komunikacijske i ostale “meke” vještine, a to će olakšati i njihovu integraciju u društvo. Andreja Veljača, izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih, istaknula je da savez mladima s oštećenjem vida želi dati vjetar u leđa i podršku da se socijalno uključe i nađu posao, ali i da se aktivnije uključe u rad organizacija koje ih zastupaju.

U panel raspravi na temu “(Ne)prilike za mlade s oštećenjima vida”, uz Andrjeu Veljača, sudjelovali su: Kristina Krsnik (mlada osoba s oštećenjem vida), Ivona Šimunović (predstavnica Mreže mladih Hrvatske) i Darko Tot (predstavnik Grada Zagreba). Panelisti se slažu da se mladi s oštećenjima vida u formalnom obrazovanju dobro snalaze, no u dodatne edukacije se teško uključuju zato što im je sadržaj djelomično ili u potpunosti nepristupačan. Posljedično teže donose odluke i teško se snalaze u određenim životnim situacijama. Erasmus+ projekt za njih je sada prilika da rade na onome što mladi sami prepoznaju da im nedostaje.

Osobna iskustva o prevladavanju izazova svakodnevice osoba s oštećenjem vida podijelile su edukacijska rehabilitatorica Nikolina Kušterbajn (iz Hrvatskog saveza slijepih) i psihologinja Latica Mirjanić (iz Udruge slijepih Zagreb). Njihove priče pokazuju da različita životna razdoblja pred osobe s oštećenjem vida postavljaju različite izazove, ali ih je upornošću moguće prevladati te prepreke.

U Hrvatskom savezu slijepih nadaju se da će kroz projekt čiji je puni naziv “Youth Impact: Youth Integration and Motivation for Positive Achievement and Capacity Transformation” mladi s oštećenjem vida prevladati mnoge izazove. Najčešći od tih izazova svakako su predrasude društva, ali i prezaštićivanje. Mladi s oštećenjem vida će kroz mobilnosti i razvijanje “mekih” vještina zasigurno biti osnaženi za suočavanje s predrasudama, a potom i odupiranje prezaštićivanju. Tada će biti spremni iskoračiti u nepoznato, iskoristiti svoje mogućnosti i pokušati ostvariti ponešto od onoga o čemu danas sanjaju.

Podijeli:

Ostale novosti

Komunikacijom do uključivanja i prilika za učenje

Govoriti o uključivanju nemoguće je bez da se progovori o iskustvima isključenosti: o nepostojanju preduvjeta za ravnopravno uključivanje, o psihološkoj barijeri zbog koje pojedinac sam ne želi učiniti prvi korak, o oklijevanju pojedinaca da prihvati nepoznatu situaciju i uključi se kada mu se za to ukaže prilika.

Hodalica – 12. lipnja 2025.

Ana Radović, mag. ing., doktorandica s FER-a. Razgovarali smo o primjeni univerzalnog dizajna za učenje te o razvijanju ozbiljnih igara, poput igre „Green Siesta“, kreirane u sklopu projekta „Play2Green“.

Prilagođeni smještaj za osobe s invaliditetom – inspiracija i vizija

U sklopu projekta „Odmori Osi 2“ u četvrtak (5. lipnja) bili smo i u Promajni, gdje smo u suradnji s građevinarom Nikom Čalom pregledali nacrte njegovog objekta koji je u izgradnji, i koji će biti potpuno prilagođen osobama s invaliditetom, te smo saslušali i prokomentirali njegovu ideju i viziju.

Skip to content