Radionica “Podizanje svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom (OSI)”

Radionica "Podizanje svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom (OSI)" u subotu (24. listopada) okupila je na ZOOM-u dvadeset novinara iz različitih medija. Riječ je o radionici u sklopu projekta Agencija za elektroničke medije i tvrtke Panda komunikacije.

Cilj projekta je je podizanje kapaciteta novinara za kvalitetniju produkciju emisija na dio tema definiranih člankom 64 Zakona o elektroničkim medijima. Naime, spomenuti članak među ostalim uključuje “podizanje svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom, kao i promicanje i poštivanje njihovih prava i dostojanstva, uključujući borbu protiv stereotipa, predrasuda i štetnih postupaka prema osobama s invaliditetom”.

Radionicu “Podizanje svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom (OSI)” vodili su Maja Medaković, novinarka Nove TV i Milan Koštro, direktor tvrtke Panda komunikacije. Istaknuta je važnost uključivanja anti-diskriminacijskih tema i zaštite ranjivih skupina u središnje informativne emisije kako bi se građani informirali i podizala svijest o problemu; razbijali stereotipi i razbijao “zid šutnje”; razvijala empatija te ohrabrivale ranjive skupine.

Kada se izvještava o osobama s invaliditetom, ne može nečiji život biti priča samo zato što je u pitanju osoba s invaliditetom. Moraju postojati kriteriji. Kao i u svim novinarskim pričama, priprema treba biti temelj, na terenu novinar mora biti angažiran, a svoj tekst kasnije mora kreirati promišljeno i odgovorno. Pritom je potrebno paziti na to da se koristi ispravna terminologija povezana sa OSI. Za osobe mlađe od 18 godina ispravno je koristiti izraz “djeca s teškoćama u razvoju”, a za punoljetne osobe ispravno je koristiti izraz “osobe s invaliditetom”. Kroz prikazane reportaže i audio isječke radijskih emisija, sudionici su mogli na primjerima vidjeti kako bi trebalo prikazivati osobe s invaliditetom u medijima, a što bi trebalo izbjegavati, u skladu s načelima novinarske struke.

Ravnatelj Agencije za elektroničke medije, Josip Popovac, u svom je izlaganju prikazao na koji način Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija natječajima financira nakladnike koji objavljuju sadržaj za osobe s invaliditetom. U praktičnom dijelu radionice, sudionici su mapirali teme koje nedostaju u medijskom prostoru kada su u pitanju OSI. Nakon rasprave i definiranja tema, sudionici su u grupama su kreirali sinopsise za potencijalne mozaične ili tematske emisije. Rad grupe TV novinara facilitirala je Maja Medaković, a rad grupe radijskih novinara facilitirao je Milan Koštro.

U ime Saveza SUMSI na radionici “Podizanje svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom (OSI)” sudjelovala je Ivona Šeparović, urednica i voditeljica emisije Hodalica koju od 2011. godine zajednički kreiraju Savez SUMSI i Radio Student.

Autorica: Ivona Šeparović

Podijeli:

Ostale novosti

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Hodalica – 6. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Ivan Budak, član Udruge “Put u život – PUŽ”. Razgovarali smo o podcastu “Two Wheelchairs, two walking friends” i ostalim aktivnostima tijekom 30 godina djelovanja udruge PUŽ.

Skip to content