Tko sve ostvaruje pravo na besplatne ZG vrećice?

U Gradu Zagrebu je 1. listopada uveden novi model odvoza otpada. Uvedene su posebne, plave ZG vrećice koje služe samo za odlaganje miješanog komunalnog otpada dok se plastika, papir i biootpad odlažu kao i do sada odnosno plastika u žuti, papir u plavu i biootpad u smeđu kantu.

Zg vrećice mogu se nabaviti u trgovinama I u Zagrebačkom holding a cijena ovisi o zapremnini vrećice. Vrećice se prodaju u paketu od po 10 komada a mogu biti zapremnine 10l (2 kn), 20l (4 kn) i 40 l (8 kn). Osobe koje u kućanstvu imaju dijete ili odraslu osobu koja nosi pelene mogu ostvariti pravo na besplatne ZG vrećice. Navedeno pravo može se ostvariti slanjem potvrde o mjestu boravka ukoliko je riječ o djetetu ili, ukoliko je riječ o odrasloj osobi, slanjem potvrde liječnika ili HZZO-a o nužnosti upotrebe pelena te potvrdu boravišta osobe koja nosi pelene. Pravo traje 3 godine za dijete, ali ga je potrebno svake godine obnavljati ponovnim slanjem potvrde boravišta odnosno doživotno ukoliko je riječ o odrasloj osobi, ali ga je potrebno svake godine obnavljati ponovnim slanjem navedene dokumentacije. Osobe koje ostvaruju pravo na besplatne ZG vrećice imaju pravo na 4 komada vrećica od po 20l. Ovo pokazuje kako Grad Zagreb pokazuje i određen stupanj socijalne osviještenosti prema najpotrebitijima.

Smatram da je ovim osobama ova usluga od neprocjenjive važnosti jer su one prinuđene mijenjati pelene i nekoliko puta na dan te time stvaraju i veću količinu otpada. Navedeni sustav odvoza otpada ima za cilj umanjiti cijenu odvoza otpada za građane. Ta je cijena sada podijeljena u varijabilni i fiksni dio. Fiksni dio pokriva samo uslugu odvajanja otpada koja iznosi 45kn za građane odnosno 90kn za poslovne subjekte dok se varijabilni dio plaća kroz kupnju ZG vrećica. Time građani mogu smanjiti komunalne račune ovisno koliko ZG vrećica potroše. Navedene informacije mogu se pronaći na internetskim stranicama Čistoće.

Nažalost, pokazalo se da postoje neke manjkavosti ovakvog modela odvoza otpada. Tih manjkavosti nema puno te se nadam kako će se one s vremenom riješiti. Jedna od manjkavosti je i nedostatak boksova za odlaganje otpada u pojedinim gradskim četvrtima. Budući da stanujem na Pešćenici mogu samo reći da ondje ne postoji dovoljno boksova dok su kante uvijek dupkom pune. Još jedan problem je i taj što se smeće u većini slučajeva može pronaći i izvan kanti. Dakako ovo se može pripisati neodgovornim pojedincima koji smeće odlažu i pored kanti. Osim negativnih postoje i pozitivne strane. Jedna od pozitivnih strana je i ta što će građani plaćati samo cijenu za količinu otpada koji proizvedu. Također će se primjenom ovog modela odvoza otpada smanjiti količina kanti koje ugrožavaju sliku Zagreba kao metropole. Mislim da je potrebno još puno edukacije korisnika kao i nadogradnje sustava kako bi se navedeni problemi otklonili i naš Zagreb osvanuo kao čist grad ne zatrpan smećem.

Autor: Patrik Josip Marić*
*Napomena: Stavovi izneseni u tekstu osobni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Saveza SUMSI

Podijeli:

Ostale novosti

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Hodalica – 6. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Ivan Budak, član Udruge “Put u život – PUŽ”. Razgovarali smo o podcastu “Two Wheelchairs, two walking friends” i ostalim aktivnostima tijekom 30 godina djelovanja udruge PUŽ.

Skip to content