Podsjetimo, na prvoj radionici bilo je riječi o ispravnoj i neispravnoj terminologiji koja se koristi u izvještavanju o osobama s invaliditetom u medijima. Naglašeno je da su ispravni izrazi koje treba koristiti u medijima sljedeći: djeca s teškoćama u razvoju (za maloljetne osobe) i osobe s invaliditetom (za punoljetne osobe). Istaknuto je i da u izvještavanju o osobama s invaliditetom treba izbjegavati prikazivanje osoba s invaliditetom kao “jadnih” ili kao “super-heroja”. Umjesto toga, nužno je prikazivati sposobnosti i ono što osobe s invaliditetom rade na način koji potiče njihovo ravnopravno uključivanje u društvo.
Na drugoj radionici govorilo se o prilagodbi filmova osobama s invaliditetom te o prikazivanju osoba s invaliditetom u medijima na korektan način koji ne narušava njihovo dostojanstvo. Na trećoj radionici bit će riječi o pripremi za intervju sa osobama s različitim vrstama invaliditeta te o tome kako osigurati da osobe s invaliditetom sami ispričaju svoju priču.
Projekt “Equality in Media” provodi Savez SUMSI, u partnerstvu s Fakultetom političkih znanosti. Cilj projekta je unaprijediti vještine i znanja sadašnjih i budućih novinara o korektnom izvještavanju o osobama s invaliditetom u medijima. Projekt financira Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu.