Predsjednik UOSI Samobor, gospodin Viktor Jozić, na otvaranju je rekao: “Konferenciju smo organizirali ponajprije da postanemo svjesni što je sve napravljeno do sada i što bi se moglo unaprijediti. S druge strane, često imamo situaciju da imamo vrlo dobre zakone, ali da opet kad dođe do primjene, na lokalnoj razini nastaju problemi koje bismo htjeli sada naglasiti, ali i probati naći prava rješenja za njih. Govoreći o aktualnom stanju u provedbi UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, gospođa Gordana Glibo, naglasila je da su osobe s invaliditetom korisnici ljudskih prava, a ne primatelji milosrđa.

FOTO: Gđa Gordana Glibo (u sredini) tijekom izlaganja na konferenciji u Samoboru
Gospođa Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, istaknula je važnost sinergije svih dionika, da bi se prevenirala institucionalizacija osoba s invaliditetom, olakšao njihov svakodnevni život i rasteretile njihove obitelji. Osvrnula se na provedbu Zakona o osobnoj asistenciji i Zakona o inkluzivnom dodatku. U izlaganju je pojasnila da je “sadržaj osobne asistencije: obavljanje kućanskih poslova, organiziranje prehrane i hranjenje, održavanje osobne higijene, omogućavanje mobiliteta i kretanja, rukovanje pomagalima, obavljanje administrativnih poslova, pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima te pružanje podrške u komunikaciji i pružanje podrške u kretanju”. “Inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu spriječiti njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi”, navela je Bogdanović.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za socijalni rad – područni ured Samobor govorio je o pristupačnosti socijalnih usluga, posebno naglasivši dobrobiti socijalnog mentorstva. Predstavnice Agencije za komercijalnu djelatnost o primjeni iskaznica za osobe s invaliditetom, npr. Europska iskaznica za osobe s invaliditetom služi kao dokaz statusa invaliditeta i korištenja dostupnih pogodnosti u državama članicama EU-a.
Predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom (SOIH), gospođa Marica Mirić, osvrnula se na izazove koje osobe s invaliditetom imaju u kriznim situacijama. “Osobe s invaliditetom su među najranjivijim grupama tokom prirodnih katastrofa i izvanrednih situacija. Njihova sigurnost ovisi o dobroj pripremi, prilagođenim evakuacijskim planovima i podršci zajednice. Ulaganjem u inkluzivne sisteme hitnog odgovora može se značajno smanjiti rizik i osigurati veća sigurnost za sve građane.”, zaključila je Mirić. Da bi se sustav mogao adekvatno pripremiti za evakuaciju osoba s invaliditetom nužno je da ima sve potrebne podatke o osobama s invaliditetom, u čemu su od velike pomoći podaci iz Registra osoba s invaliditetom, o čijoj je uporabi govorio doc. dr. sc. Tomislav Benjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Cijelu konferenciju možete pogledati OVDJE.