Webinar “Funding and Tenders portal i horizontalne teme”

Prijedlozi projekata prijavljuju se na Funding and Tenders portala. Da bi se organizacija registrirala na taj portal, prethodno treba zatražiti PIC broj.

Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske danas je održao webinar “Funding and Tenders portal i horizontalne teme”. Naime, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske je od 2021. godine nacionalna kontakt točka programa “Građani, jednakost, prava i vrijednosti” (CERV).

Na webinaru je detaljno objašnjen proces prijave projekata na natječaje u sklopu programa “Građani, jednakost, prava i vrijednosti” (CERV). Podsjetimo, prihvatljivi korisnici programa CERV su: organizacije civilnog društva; jedinice lokalne (područne) samouprave; instituti, fakulteti, škole, muzeji, arhivi, kulturne ustanove (…); međunarodne organizacije te tijela javne vlasti. Na Funding and Tenders portalu korisnici mogu saznati koji su natječaji trenutno otvoreni, a na spomenutom portalu mogu pronaći i informacije o potencijalnim partnerima. Naime, na portalu su izlistane organizacije zainteresirane za određeni poziv koji je raspisan i navedeni su projekti koje do sada su provodili.

Što se tiče samih projektnih prijedloga, pri prijavi je ključno jasno objasniti što se želi postići projektom. Kriteriji za dodjelu sredstava za provedbu projekata su relevantnost, kvaliteta i utjecaj. Neka od pitanja na koja prijavitelji trebaju odgovoriti su: “Koji su kratkoročni, srednjoročni i dugoročni utjecaji projekta?”; “Je li projekt inovativan i na koji način?”; “Koju promjenu će donijeti projekt?”; “Na koji način će rezultati projekta utjecati na žene i muškarce, na njihovu ravnopravnost te na žene i muškarce koji su pripadnici različitih osjetljivih skupina, prikupljanja podataka po spolu, itd.?” Željka Markulin (Ured za udruge Vlade RH) je u svom izlaganju također navela najčešće pogreške prijavitelja u prijavi projekata, kako je vidljivo na fotografiji ispod.

FOTO: Najčešće pogreške – detalj s webinara / Ured za udruge Vlade RH

Saša Šegrt (Ured za udruge Vlade RH) govorila je o horizontalnim temama, a to su: EU vrijednosti, rodna dimenzija, zaštita djece, etičke norme, klima i okoliš, GDPR, i drugim vezanim temama. Prijavitelji projekata, među ostalim, moraju obrazložiti zbog čega taj projekt potrebno financirati iz europskih, a ne iz nacionalnih izvora. Aktivnosti projekta moraju biti u potpunosti usklađene s europskim vrijednostima, a osobito sa poticanjem nediskriminacije. Ovaj segment prijavitelji dokazuju kroz:

  • prošle i aktualne projekte – kakvi projekti su ranije provedeni ili se sada provode kroz koje se promiču nediskriminacija i europske vrijednosti? Kako su ti projekti unaprijedili poštivanje EU vrijednosti, osobito nediskriminacije;
  • vanjske aktivnosti – provedene aktivnosti zagovaranja EU vrijednosti, osobito nediskriminacije;
  • interne politike – što je do sada učinjeno za poticanje nediskriminacije u organizaciji.

Šegrt je naglasila da prijavitelji trebaju voditi računa o rodnoj dimenziji, na način da aktivnosti budu što konkretnije i usklađene s potrebama specifičnih skupina sudionika u projektu. Isto tako, pri prijavi prijedloga projekata koji su usmjereni maloljetnicima, potrebno je posebno paziti na zaštitu djece te ona trebaju biti uključena u sve u sve etape planiranja i provedbe projekta (na način primjeren njihovoj dobi).

Podijeli:

Ostale novosti

“Zajedno kroz izazove2”: četvrta individualna radionica za OSI

U sklopu programa “Zajedno kroz izazove2” proveli smo četvrtu individualnu radionicu za osobe s invaliditetom, na kojoj smo razgovarali o tome zašto je važno da osobe s invaliditetom realno procjene svoje sposobnosti i ograničenja te da traže posao u skladu sa svojim željama i ambicijama.

Hodalica – 13. ožujka 2025.

U emisiji je gostovao Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI. Razgovarali smo o “Odmori OSI2” i ostalim projektima i programima Saveza SUMSI.

Skip to content