Procedura ostvarivanja bilo kojeg prava koje proizlazi iz činjenice da osoba ima invaliditet, zahtjevna je i kontinuirana, što smanjuje mogućnost da će ga neka osoba ostvariti, čak i ako zadovoljava sve predviđene uvjete. Kao prvo, često je teško doći do točnih i potpunih informacija, zbog čega ćete na šalterima nerijetko čuti da vam “fali jedan papir”. Dobro je ako je samo jedan u pitanju, jer administrativna borba za ostvarivanje nekog prava podrazumijeva prikupljanje mnoštva papira, točno određenim redoslijedom, jer vam za “papir C” trebaju “papir A” i “papir B”.
Pitanja na koja trebate odgovarati u postupcima ishodovanja određenih pisanih dokaza, najčešće su ona na koja ste kao osoba s invaliditetom do sada u životu odgovorili nebrojeno puta, ali bez obzira na to, sustav vas ponovno pita ista pitanja, kao da je prvi put shvatio da postojite. Osjećaj da se vrtite u krug pratit će vas stoga neovisno tražite li potvrdu koja je povezana s vašom zdravstvenom situacijom ili onu koja pokazuje vaše financijsko stanje.
Zdravstveni pregledi kojima se svakih nekoliko godina potvrđuje da imate invaliditet, iako je invaliditet po samoj definicija trajno stanje, sa sobom često donose još nekoliko neugodnih dodataka, kao što su usporedba vašeg sadašnjeg stanja s onim prije nekoliko godina i/ili “prognoze” o tome kako će vaša svakodnevica izgledati za nekoliko godina. Kao da bilo tko od nas išta može točno predvidjeti! Iako se priča o pravima ponekad svede na iznos određenih naknada, procedure su zapravo ono što bismo češće trebali preispitivati. Radi se o procedurama koje podrazumijevaju stalne (pr)ocjene od kojih strepite i ishode koji su neizvjesni dok o njima ne dobijete pismeni zaključak.
Sve to narušava povjerenje osoba s invaliditetom u sustav, čak i ako ih čeka potpuno bezazleno produživanje valjanosti osobne iskaznice. Iako to nije postupak na koji utječe invaliditet pojedinca, čak i tamo od sustava očekujemo ista (bes)korisna pitanja, nove procjene i proceduralna zapinjanja na koja smo davno navikli. Jedina je razlika što od produžavanja osobne iskaznice zbog nužnosti vjerojatno nećemo odustati. Zbog svega navedenog, od pokretanja procesa za ostvarivanje nekog prava dio osoba s invaliditetom odustat će i prije nego sazna osnovne informacije i uvjete, barem dok neka nova promjena zakona ponovno ne aktualizira to pitanje.
Autorica: Ivona Šeparović*
*Napomena: Stavovi izneseni u komentaru osobni su stav autorice i ne odražavaju nužno stav Saveza SUMSI